Včerajšia premiéra novej päťky (G60) sa po vizuálnej stránke točila okolo najvýkonnejších elektrických modelov i5 eDrive40 a M60 xDrive, pričom ich vzhľad do značnej miery ovplyvňoval športový paket M Sport a M Sport Pro v kombinácii s veľkými kolesami.

Nebudeme sa rozplývať a tvrdiť, že ide o nádherné autá. Subjektívne ich každý vnímame inak. Dá sa ale aj bez pátosu povedať, že jednoducho vyzerajú dobre. Až na to, že len málo prezradili o tom, ako bude vyzerať bežné nové BMW 5 s obyčajnou motorizáciou a bez nadštandardnej výbavy.

Ak ste si včera pozorne pozreli galériu, istý náznak sériového vzhľadu najnovšej päťky ste v nej našli. BMW totiž zverejnilo okrem iného aj podobu hybridnej verzie 530e, ktorá na trh dorazí o niečo neskôr. Ani tá ale na obrázkoch nebola v úplnom základe. Má napríklad príplatkový tmavý lak alebo 19-palcové disky Bicolor Grau.

Čím sa trochu dlhším oslím mostíkom dostávame k aktuálne zverejnenému konfigurátoru, ktorý konečne odhalil, ako taká obyčajná päťka s benzínovým alebo naftovým štvorvalcom bude vyzerať. Slovenská verzia konfigurátora zatiaľ spustená nebola, nemecký trh ale naznačuje, že v základe a bez príplatku budete mať len jednoduchý biely lak a 18-palcové hliníkové disky.

Absencia spomínaného športového paketu potom z päťky robí auto, z ktorého môže mať nezainteresovaný človek dojem, že pozerá na úplne iný model. Taký veľký je medzi 520i a M60 xDrive rozdiel.

Mimochodom, keď už hovoríme o rozdieloch. Základná benzínová päťka síce ponúkne „len“ 208 koní (presnejšie povedané 190 k + 18 k), ale v porovnaní s vrcholným elektrickým modelom i5 je o neskutočných 580 (!) kilogramov ľahšia. Nie, to nie je vtip ani preklep. Kým v prípade 520i uvádza BMW pohotovostnú hmotnosť 1800 kg, M60 má masívnych 2380 kilogramov. Skoro 2,4 tony! A ani jednomotorová i5 eDrive40 na tom nie je oveľa lepšie, váži 2205 kg.

Smutnou správou je tiež fakt, že verzie 520i a 520d sú podľa všetkého úplne posledné pre Európu určené päťky poháňané výlučne spaľovacími motormi (štartér-generátor nepočítame), aj keď istú nádej prekvapivo dávajú slovenské stránky BMW. Aktuálne sa v nich totiž objavila aj 530i xDrive, ktorú na nemeckých stránkach nenájdete.

V každom prípade ďalšie autá majú byť už len hybridy alebo elektromobily, respektíve tým chceme povedať, že si bez elektrifikácie v päťke už skoro neškrtnete.

zdroj: BMW