„Je zaujímavé, čo môžete urobiť s SUV. Začali ako off-roady, potom sa presunuli do mesta. Dali zákazníkom ľahké nastupovanie/vystupovanie, dobrý výhľad a pocit kontroly. Toto sú všetko atribúty, ktoré môžeme dať zákazníkom v rôznych tvaroch a karosériách, nie nutne v tých tradičných,“ hovorí Green. Naznačuje tým snáď príchod kategórie „SUV kupé“?

Autá série 40 (Volvo XC40 a V40) budú stáť na novej modulárnej platforme CMA, ktorú využíva aj nová čínska značka Lynk&Co. „Je veľká šanca, že to bude jedno z najúspešnejších áut našej ponuky,“ hovorí Henrik Green, šéf vývoja a výskumu. Model XC40 bude konkurovať kompaktným SUV, akými sú BMW X1 a Audi Q3. Volvo V40 zase prémiovým hatchbackom.

Volvo XC40 príde v roku 2017

Takto vyzerá koncept XC40. Sériová podoba mu pravdepodobne nebude príliš vzdialená.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Švédi pracujú už aj na náhrade typu XC60. Debut by mal prísť ešte v tomto roku. Súčasná generácia je najpredávanejším autom Volva. „XC60 je našim najvyrábanejším autom, predávame ho v Európe, Číne a v Amerike. Prináša významný zisk, takže je kľúčové v mnohých ohľadoch. Nový typ je fantastickým autom a veľkým krokom vpred,“ pokračuje Green. Po stredne veľkom SUV XC60 prídu aj ďalšie vozidlá série 60 (sedan S60 a kombi V60). Volvo tak v priebehu pár rokov inovuje komplet celú ponuku. Najstarším typom v portfóliu bude o chvíľu rodinné SUV XC90.


Prinesie švédska značka aj ďalšie SUV okrem XC40, XC60 a XC90? Ťažko povedať, ale priestor tu stále je. „Je zaujímavé, čo môžete urobiť s SUV. Začali ako off-roady, potom sa presunuli do mesta. Dali zákazníkom ľahké nastupovanie/vystupovanie, dobrý výhľad a pocit kontroly. Toto sú všetko atribúty, ktoré môžeme dať zákazníkom v rôznych tvaroch a karosériách, nie nutne v tých tradičných,“ hovorí Green. Naznačuje tým snáď príchod kategórie „SUV kupé“? Vzhľadom na popularitu tohto segmentu by to nemusel byť krok zlým smerom.


Šéf výskumu a vývoja prezradil aj informácie o elektrifikácii. „Pracujeme tvrdo na našom plne elektrickom vozidle. V roku 2019 bude na ceste,“ dodáva Green. Ďalšie elektromobily majú nasledovať.


Zdroj: autocar