2013-BMW-X5-F15

X5 pri svojom príchode vytvorila novú kategóriu luxusných SUV.

Nová X5 sa dizajnovo priblíži aktuálnemu smeru BMW. Predná maska pripomína nový rad 3. Vzadu zase môžeme vidieť náznaky dizajnu typu X3. V interiéri očakávajme vylepšený systém iDrive, viac dreva, kože a karbónu. Automobilka pripraví päť alebo sedem miestu verziu.

 

BMW X5 tretej generácie schudne. Automobilka z neho uberie 150 kg čo znamená, že hmotnosť základnej verzie klesne pod 2 tony. Výrobca chce úsporu váhu dosiahnuť využitím menších motorov a odľahčením karosérie použitím hliníka, uhlíkových vláken alebo vystuženého plastu.

 

Očakávam, že BMW v najbližších mesiacoch vydá informácie o detailoch novej X5. V oblasti dizajnu už nemá čo skrývať.

Pre BMW je X5 dôležitým typom. V minulosti už SUV prinieslo automobilke veľa zákazníkov.

Zmeny prídu aj pod kapotu. BMW plánuje využívať menšie motory s nižším počtom valcov. Základ vytvorí dvojlitrový preplňovaný benzínový štvorvalec s výkonom 180 kW (245 k). Do ponuky sa dostanú aj 3 litrové šesťvalce spaľujúce benzín alebo naftu. Vrchol štandardne vytvorí verzia M, ktorú bude poháňať preplňovaný 4,4 litrový osemvalec.

 

BMW plánuje uviesť aj hybridnú verziu, ktorá bude pozostávať z 3 litrového preplňovaného spaľovacieho motora a elektromotora. Výsledný výkon by mal dosiahnuť 250 kW (340 k).

 

Výroba tretej generácie by mohla odštartovať v už auguste tohto roka. Miesto a dátum premiéry zatiaľ nie sú známe. Do úvahy prichádza napríklad autosalón v Moskve.

 

Zdroj: autoevolution.com

Prečítajte si aj:  BMW Gran Lusso V12 Coupe. Keď nie 8-čkový rad, tak aspoň 7-čkové kupé