Dnes môžem búrať ja, zajtra vy. Rozbiť auto na dnešných cestách je veľmi ľahké. Nie je preto zlé si základné informácie občas zopakovať.

Vlastná bezpečnosť

Nezabudnite na 3 dôležité veci. Pred tým, ako vystúpite z auta alebo bezprostredne potom, dajte ostatným vodičom na vedomie, že sa niečo deje. Výstražné smerovky, oblečená reflexná vesta a umiestnený trojuholník v dostatočnej vzdialenosti je len základ. Prvé 2 kroky nevyžadujú žiadne rozmýšľanie, s umiestnením trojuholníka je to horšie. Všeobecne platí, že by mal byť umiestnený 50 m od vozidla (resp. v obci môže aj menej, ak to vyžadujú okolnosti). Na diaľnici 100 m. Musíte vy vyhodnotiť, kde jeho umiestnenie má zmysel. Ak ste v neprehľadnej zákrute, tak určite ho umiestnite pred ňu. Je lepšie umiestniť trojuholník k okraju vozovky, ako do stredu jazdného pruhu. 

Pri hustej premávke sa po ceste sa pohybujte len minimálne, iba vtedy, ak je to nevyhnutné. Vždy však maximálne opatrne a všímajte si, odkiaľ môže prísť možné nebezpečenstvo. 

Volať/poskytnúť pomoc

Hasiči - 150 

Sanitka - 155

Polícia - 158

Magické trio, ktoré nám vštepujú od mala doma, v škole... Voláte to, čo potrebujete, nemusíte striktne všetky naraz. A mali by ste sa ho držať aj teraz. Pred tým, ako začnete volať o pomoc, vždy sa snažte zistiť, kde sa nachádzate. Ak neviete, pýtajte sa okoloidúcich. Ak ste v koncoch a máte smartfón, rýchlo zapnite mapu. Bez tejto informácie nebudú záchranné zložky vedieť, kam majú poslať pomoc.

Ak už vidíte, že niekto niekam telefonuje, uistite sa, že v prípade potreby volá záchranným zložkám. Nie je totiž ničím výnimočným, že ľudia v krízových situáciách najprv volajú rodine či známym a na zavolanie pomoci zabudnú, resp. si myslia, že to robí ten druhý. Pomoc je tak v nedohľadne.

Pozor na neposkytnutie pomoci, ak ste zúčastnený vodič. Môžete byť za to stíhaný. Vždy je lepšie spraviť aspoň niečo...  

Vypísať tlačivo o škodovej udalosti

Stále veľa účastníkov na tento krok zabúda, lebo si myslia, že je nepotrebný. Vždy, opakujem vždy, si toto tlačivo s protistranou pri škodovej udalosti vypíšte. Dbajte na pravdivosť údajov. To, že nakreslíte náčrtok ako kocúr, to nikoho nebude zaujímať. Nenechajte sa ukecať, že tlačivo spisovať netreba. Môžete mať zbytočné problémy s poisťovňou.

Fotiť poškodenia a postavenie áut

Poznáte heslo "je lepšie raz vidieť, ako 100x počuť"? To patrí aj pri nehodách. Pôvodné postavenie a poškodenie je len základ. Fotografia (neupravená) je veľmi dôležitým zdrojom objektívnych informácií. Pamäť a slová až také objektívne nie sú. Navyše môžete niektoré podstatné detaily  zabudnúť, alebo pozmeniť. V dnešnej dobe kvalitných smartfónov tento krok nepredstavuje žiaden výrazný problém.

Kontaktovať poisťovňu

Bezprostredne po nehode volajte kontaktné centrum poisťovne a nahláste poistnú udalosť. Môžete to spraviť telefonicky, alebo často už aj mobilnou  aplikáciou, či v neposlednom rade aj osobne.

Ak ste vinník, máte dôležitú povinnosť. S vypísaným vyššie spomenutým tlačivom o nehode musíte ísť osobne na poisťovňu. Ak tak nespravíte, môže tak postupovať aj poškodený. Následne sa to písomne zadokumentuje. Aj tu sú však lehoty. 15 dní, ak sa to stane na Slovensku, ak v zahraničí, tak 30 dní.

Foto: Shutterstock