Pod stresom a tlakom sa rozmýšľa veľmi ťažko. Skúste sa vyvarovať školáckym chybám.  

Útek z miesta

Ak ste spôsobili čo i len malý ťukanec, z miesta nehody nikdy neodchádzajte. Je veľmi pravdepodobné, že vás niekto videl a zavolal políciu. Ostaňte vždy na mieste, a to aj v prípade, že poškodený na mieste nie je. Zavolajte na 158čku, vysvetlite im, aká je vec, a že by ste sa radi dohodli s poškodeným. Na miesto bude zvyčajne aj tak vyslaná policajná hliadka. Ak sa medzi tým poškodený na miesto dostaví a vy sa zhodnete, že sa dohodnete, zavolajte na 158 opäť a povedzte, že už hliadku nepotrebujete a že si to vyriešite sami.

Ak sa majiteľ druhého auta na miesto nedostaví, papierik s odkazom za sklom v žiadnom prípade nestačí!

Nespísanie tlačiva o škodovej udalosti

Veľa vodičov pri škodových udalostiach verí na dobré slovo druhého. Nevypláca sa to. Práve preto sú poisťovne povinné vydať pri uzavretí PZP tlačivo o škodovej udalosti, ktoré by ste mali mať v aute pre prípad, že ste účastníkom nehody. Toto tlačivo nemusíte mať, je to len odporúčanie. Ak ho nemá ani jeden z vás, volajte políciu, a tí to prídu spísať. Potom ale počítajte s tým, že ten, kto nehodu spôsobil, bude znášať sankciu. 

Tlačivo vyplňte presne podľa predtlače. Nie je to ťažké. Poriadne na pero tlačte, aby sa prepísalo na ostatné kópie. Vyplňte vždy všetky potrebné údaje. 

Nenechajte sa ukecať, že si to vypíšete potom, poobede, lebo sa ten druhý práve teraz ponáhľa. Spíšte si to, poprípade aj nafoťte hneď po nehode. 

Málo získaných informácií o druhom vodičovi

V zmysle zákona je pri nehode je povinný účastník nehody poskytnúť všetky potrebné informácie inému vodičovi, ktorý mal na nehode tiež účasť. Poriadne si prezrite všetky predložené dokumenty od auta, vodičský preukaz, bielu (zelenú kartu). Zamerajte sa hlavne na časovú platnosť! Ak sú niektoré z dokladov neplatné, volajte políciu. 

Neprivolanie polície

Pri škodovej udalosti nie je vždy potrebné volať políciu. Pri dopravnej nehode je situácia presne opačná. Ako máte vedieť, či volať, alebo nevolať políciu? Byť nápomocný má za úlohu aj operátor asistenčných služieb poisťovne. Políciu musíte privolať aj keď zrazíte zviera. Zrazenú zver si následne prevezme poľovník. 

Nenahlásenie nehody na poisťovňu

Existujú 2 lehoty. Ak sa vám nehoda stane doma, na území Slovenska, musíte oznámiť nehodu do 15 dní, odkedy sa nehoda stala. Ak sa stala v zahraničí, lehota je 30 dní. Možností, ako nahlásiť škodu na poisťovňu, je viacero. Záleží na konkrétnej poisťovni: telefonicky, elektronicky, písomne. K nahláseniu škody budete potrebovať aj vypísaný a podpísaný formulár o škodovej udalosti + všetky údaje o vodičovi a vozidle. 

Ospravedlňovanie sa 

Toto je skôr praktická rada zo života. Ak si nie ste istý, či ste vinníkom nehody vy, tak sa nikdy neospravedlňujte. Ak natrafíte na silnejšieho a chytrejšieho jedinca, môže to rýchlo otočiť voči vám, a tak sa rázom z možného poškodeného stanete vinníkom. 

Samozrejme, ak ste nehodu spôsobili vy, slušnosť káže sa ospravedlniť. 

Podceňovanie zranenia 

Ak ste sa udreli pri nehode, zranenie (povedzme krčnej chrbtice) sa nemusí prejaviť hneď. Ak bol náraz silnejší, neváhajte kontaktovať aj sanitku. Po nehode ste zvyčajne v strese a v šoku, tak zranenie a bolesť nemusíte cítiť. Len službukonajúci personál z privolanej posádky sanitky môže potvrdiť alebo vylúčiť zranenie. Bohužiaľ, na Slovensku to veľa ľudí zneužíva v snahe vytrieskať z nehody čo najviac prospechu.