S pribúdajúcim množstvom áut na cestách stúpa i pravdepodobnosť, že sa stanete účastníkom nepríjemnej udalosti. V lepšom prípade ostane poškodené len vaše auto. V praxi sa pri nehodách stretávame s dvoma pojmami. Škodová udalosť (v minulosti označovaná ako „malá dopravná nehoda“) a dopravná nehoda.

O dopravnú nehodu ide vtedy, ak:

  • pri vedení vozidla po cestnej komunikácii (ktorá je zaznamenaná v územnom pláne) a následnej zrážke dôjde k zraneniu, alebo usmrteniu osoby.
  • je dôsledkom nehody poškodená cesta, alebo iné verejne prospešné zariadenie,
  • po náraze uniknú nebezpečné látky, ktoré môžu predstavovať potenciálne ohrozenie pre život, zdravie, alebo negatívne vplývať na životné prostredie,
  • aspoň na jednom z vozidiel, alebo na inom majetku (či sa už jedná o prepravované veci, alebo povedzme aj o plot), je škoda zjavne vyššia ako 4 000 eur.

Všetko ostatné, čo sa na ceste v zmysle nehody stane, označuje polícia, alebo poisťovne za škodovú udalosť. Zákon však nezabudol ani na výnimky. Aj obyčajný malý karambol na parkovisku môže byť dopravnou nehodou. Ide najmä o prípady, keď si vodiči z akéhokoľvek dôvodu nechcú priznať vinu. Zo škodovej udalosti sa rýchlo stane dopravná nehoda aj vtedy, keď je aspoň jeden z účastníkov nehody pod vplyvom alkoholu, alebo inej omamnej látky, prípadne ak z miesta udalosti ujde. Za tieto prehrešky môže vinník aj za relatívne malú škodu ľahko prísť o vodičský preukaz!

Znázornenie poškodenia vozidiel pri škodovej udalosti

Dôležité rady ako postupovať v neštandardnej situácii pri nehode:


Keď pri parkovaní poškodíte iné vozidlo, no druhý vodič sa na mieste nenachádza a vy z miesta nehody ujdete, ide o dopravnú nehodu. Papierik s kontaktnými údajmi za stieračom už bohužiaľ nestačí. Ak nedokážete nájsť majiteľa vozidla, ste povinní volať na číslo 158 a opísať operátorovi situáciu. Tí na miesto vyšlú hliadku a pokúsia sa vyrozumieť majiteľa.

Keď sa neželaná udalosť stane pri väčšej rýchlosti, je potrebné hneď zistiť, či sa nikomu nič nestalo a prípadne či si nežiada lekárske ošetrenie. Hlavne sa snažte zachovať pokoj, aj keď toto je častokrát mimoriadne náročné, až nemožné. Zapnite výstražnú funkciu smerových svetiel. Oblečte si reflexnú vestu, a ak vozidlo tvorí prekážku v ceste, dajte v smere jazdy v dostatočnej vzdialenosti výstražný trojuholník.

Až potom začnite zisťovať rozsah škôd. Ak máte 10 a viac ročné auto nižšej, či strednej triedy, a máte malé poškodenie, napríklad predné svetlo, blatník, nárazník a druhé vozidlo ma prehnuté dvere, s vysokou pravdepodobnosťou škoda nebude na žiadnom z vozidiel vyššia ako 4000 €. Ide teda o škodovú udalosť. Ak sa dokážete s druhým účastníkom nehody dohodnúť, zavolajte si každý do svojej poisťovne na asistenčnú linku, kde vám poradia. Nafoťte si škody, vypíšte tlačivo o škodovej udalosti - to následne zaneste do kancelárie poisťovne. Políciu k takejto udalosti volať nemusíte.
 

Znie to jednoducho, ale prax je často odlišná.  Čo v prípade, že auto má väčšie poškodenie? Alebo účastník nemá uzavreté povinné zmluvné poistenie? Alebo si odmietne priznať vinu? Vždy volajte políciu!
 

Po nehode sa snažte s vozidlami nehýbať, aby bolo dokazovanie viny jednoduchšie. Nie je to síce povinná výbava, ale je dobré nosiť sprej/kriedu (tá je bohuziaľ zmývateľná) na označenie polohy vozidiel po nehode. Označíte každý roh zúčastnených vozidiel, prípadne stopy, odfotíte to a vozidlá môžete (ak sú pojazdné) posunúť na kraj, aby sa netvorili kolóny. Následne čakáte na mieste na príchod hliadky.

Postup pri volaní na tiesňovú linku.

Operátorovi povedzte čo najpresnejšiu polohu nehody. Ulicu a popisné číslo, alebo nejaký záchytný bod. V žiadnom prípade neuvádzajte  informáciu typu bez výpovednej hodnoty - pri billboarde na politickú stranu, alebo inú reklamu). Ak neviete presnú polohu, skúste ju zistiť u druhého účastníka nehody, u okoloidúceho, alebo ak máte smartphone zapnite si službu na určovanie polohy. Uľahčíte tak prácu operátorom a zrýchlite tým príchod pomoci na miesto.
 

Ak je niekto zranený, kontaktujte najprv záchranne zložky na čísle 155, udajte polohu, charakterizujte pohlavie, vek, rozsah zranení. Operátor záchrannej služby Vás v prípade potreby dokáže naviesť, ako správne poskytnúť prvú pomoc. Záchranné zložky a polícia medzi sebou navzájom komunikujú. Z osobnej skúsenosti, žiaľ, neodporúčam kontaktovať linku 112. Napriek tomu, že je to celoslovenské núdzové číslo, jeho operátori často nemajú potrebné vedomosti, ani miestnu znalosť prostredia.

Za neposkytnutie pomoci zranenej osobe po nehode Vám hrozí trestné stíhanie!

Prvá pomoc po nehode je dôležitá. I laická pomoc vie zachrániť život. Nebojte sa pomáhať, ak ju neovládate - mŕtvemu sú zlomené rebrá zbytočné! 

Ak máte pri nehode akékoľvek otázky, alebo si proste nie ste niečím istí, môžete kedykoľvek kontaktovať Políciu SR na čísle 158. Ich úloha je vám pomôcť.

Situácia v cestnej premávke je dnes taká, že rozbiť auto je najmenší problém. A väčšinou to nemusí byť ani Vašou vinou. Stačí sa o tom presvedčiť v nasledujúcom videu z ruských ciest