Ak spôsobíte škodu, priznajte sa. Kryje to na poškodenom aute PZP! V prípade, že zbabelo odídete, hrozia vám značné problémy. Nikdy neviete, kto sa pozerá alebo čo vás sníma! 

Najčastejšie sa pri parkovaní poškodí iné zaparkované auto. Majiteľ poškodeného auta sa na mieste často nenachádza. V minulosti bola prax taká, že ste za stieračom nechali na seba kontakt. To dnes už nestačí. Musíte sa s poškodeným stretnúť, dohodnúť a spísať tlačivo - samozrejme za predpokladu, že ide o škodovú udalosť (škoda nie je vyššia ako 4000 eur jednotlivo na vozidlách, nie je pritom poškodené iné verejnoprospešné zariadenie, bez alkoholu u vás ako vodiča - u poškodeného je to jedno, keďže vozidlo stálo a nebol prítomný a pod.).

Ako takúto nepríjemnú situáciu riešiť? Pozrite si priložené video od Polície SR. 

Video je informačne prínosné. Ale máme výhrady predovšetkým k bodu o informovanosti druhého účastníka, ak sa ten na mieste nenachádza. V prvom rade, ak sa ho rozhodnete vyhľadať cez informácie obchodného centra a vyvolať ho cez reproduktory, odfoťte si jeho auto s evidenčným číslom a napíšte mu za auto odkaz. Môže sa stať, že kým sa vy na miesto vrátite, poškodené auto už na mieste nebude. Nič netušiaci vodič objaví poškodenie až po pár dňoch a škodu si poväčšine bude musieť riešiť vo vlastnej réžii. Aj taká je realita z ulíc.

Ďalej, už keď sa rozhodnete kontaktovať linku 158, nečakajte, že Polícia SR len tak vyrozumie majiteľa. Zvyčajne príde na miesto aj hliadka. Tá danú skutočnosť preverí (či sa vôbec zakladá na pravde a nejde o zahmlievanie zo strany volajúceho) a na základe zákona či interných pokynov sa vec rieši, a to vrátane vyrozumenia majiteľa poškodeného vozidla. S príchodom polície však musíte rátať aj so sankciou, ktorú policajti ukladajú v zmysle zákona.

Hliadka tiež často príde na miesto aj preto, lebo každý človek zvláda rôzne situácie inak. Neraz sa totiž stalo, že poškodený sa správa agresívne a dochádza k potýčkam. Je to teda predovšetkým v záujme bezpečnosti účastníkov. 

Ešte by som dodal: ak si nájdete poškodené auto a je zjavné, že to nie je od iného idúceho vozidla, tak to pri volaní na linku 158 vždy uveďte. Mám tým na mysli rôzne prejavy vandalizmu alebo preliačiny od otvorenia dverí  a pod.

Foto: Shutterstock