Ako najlepšie ochrániť lak?

Lak vášho auta je počas celého roka vystavený nepriaznivým vplyvom. Či už je to nepriaznivé zimné počasie, chemikálie alebo silné UV žiarenie počas leta. Nezabránite ani náhode ako kamienku vo vetre. Ako minimalizovať potenciálne oslabenie laku?

Prvým benefitom tejto starostlivosti je výrazne lepší vzhľad vozidla. Ochránený lak sa leskne, odpudzuje vodu a nečistoty. Vonkajšie vplyvy ako vtáčí trus, mŕtvy hmyz či posypová soľ môžu narušiť štruktúru laku. Exteriér auta sa môže trvalo poškodiť.

Spôsobov, ako ochrániť lak je hneď niekoľko. Na úvod sa treba zamyslieť nad faktormi, ktoré majú vplyv na lak. Napríklad, koľko kilometrov ročne jazdíte a po akom type ciest. Jazdíte celoročne alebo prevažne v zime či v lete? 

1. Vosk

Tuhý vosk je „klasická” forma ochrany. Je najpopulárnejší a cenovo dostupný.  Dobre navoskované auto sa leskne, chráni pred vodou a vetrom. Prírodné karnaubske vosky nemajú konkurenciu v lesku. Na laku zanechajú mokrý efekt a zvýraznia farbu.

Mínusom karnaubských voskov je ich malá odolnosť a živostnosť. Aj tie najkvalitnejšie výrobky je nutné aplikovať po 3-4 mesiacoch. Horšie znášajú vplyv chemikálií a extrémnych teplôt. Aplikácia pred zimnými mesiacmi sa preto neodporúča.

Popularitu získavajú syntetické výrobky. Podobne ako prírodné karnaubske vosky majú vysoký lesk a mokrý sklenený efekt. Chránia lak 6-12 mesiacov a sú značne odolné voči chemikáliám. Odborníci ich odporúčajú na zimné mesiace.

Sealant

Sealant je forma syntetickej ochrany, ktorá je založená na vysokom obsahu syntetických polymérov. V závislosti od značky produktu sú schopné chrániť lak až po dobu 1 roka. Sú veľmi podobné voskom, ale vďaka zloženiu sú veľmi odolné. Zaručene chránia lak pred rôznymi chemikáliami a extrémnymi teplotami. Výhodou je, že ich môžete aplikovať na vosk.

Keramická ochrana laku

Ide o najodolnejšiu ochranu, ktorú môžete autu poskytnúť. Obsahuje vysoké percento oxidu kremičitého, ktorý zaručuje dlhodobú odolnosť, extrémne odpudzovanie vody a špiny. Nanesená keramika vytvorí na laku ochranný povlak, ktorý vydrží 2 až 3 roky. Auto nebudete musieť často voskovať, postačí vám kvalitný šampón.

Už sme uviedli, že voskovanie krásne zvýrazní farbu karosérie. Zamýšlali ste sa ale niekedy nad tým, ako si ľudia vyberajú farbu auta? Ktorá z nich je najviac príťažlivá? Nižšie si pozrite graf, ktoré farby áut sa v Európe kupujú najčastejšie. 

zdroj: dennikn.sk

zdroj: dennikn.sk

Naučte sa navoskovať auto ako profesionál

Vosky rozlišujeme tekuté a tuhé. Tekuté vosky sa jednoducho nanášajú, šetrne odstránia nečistoty a oxidácie. Výhodou je, že sú bezpečné pre všetky laky. Tuhé vosky alebo pasty je potrebné nanášať pomocou špeciálnej hubky. Následne vosk musí vyschnúť a potom môže byť vyleštený handričkou.

Pred voskovaním musí byť auto dokonale čisté, pretože aj ten najmenší kamienok môže poškodiť lak. Nikdy nevoskujte auto na slnku. Predčasne uschne a nebude možné ho vyleštiť. Vosk nanášajte rovnomerne, malými krúživými pohybmi. Auto môžete potom vyleštiť utierkou z mikrovlákna. 

Kvalitné prostriedky nemusíte hľadať iba v špecializovaných predajniach. Autokozmetiku nájdete aj u overených predajcov pre stavbu, bývanie a záhradu. Výhodnú ponuku môžete momentálne nájsť v predajniach OBI, ktoré nájdete v každom väčšom meste. Najmä v nadchádzajúcich letných mesiacoch dbajte na ochranu laku a interiéru vášho auta.

Vedeli ste, že…
….či je auto dobre navoskované, zistíte testom s vodou? Na správne navoskovanom laku sa voda zhlukuje do kvapôčiek alebo retiazok, ktoré rýchlo stekajú. Ak voda nesteká a zostane ležať, je potrebné opätovné prevoskovanie.

Kožené sedadlá si zaslúžia lásku navyše

Interiér auta si vyžaduje dôkladné vyčistenie. Špeciálnu pozornosť si ale vyžaduje údržba kožených sedadiel. Hĺbkové čistenie spojené s impregráciou je potrebné vykonávať minimálne raz ročne. 

Na častejšie preventívne čistenie sú určené špeciálne jednorazové utierky. Zaručia rýchlu a nenáročnú údržbu. Pre hĺbkové čistenie sú vhodné tekuté alebo penové čističe. Obsahujú éterické oleje, ktoré chránia kožu pred vyblednutím a vyschnutím.

Sedadlá je potrebné najprv dokladne povysávať a potom môžete použiť čistič. Interiér nechajte zaschnúť 30-60 minút. Potom prejdite k impregnácii kože. Netreba ju podceňovať, chráni kožu pred UV žiarením, popraskaním a starnutím. Nikdy nepoužívajte produkty na volant a radiacu páku. Ruky by sa vám mohli nechcene šmýkať.

Zima a leto sú špecifické obdobia, kedy treba zvýšiť pozornosť o stav vozidla. Na záver vám prinášame malý „ťahák”, kde si môžete skontrolovať všetko potrebné k aktuálnej sezóne.

zdroj: rai.sk

zdroj: rai.sk

Záver

Pravidelné používanie automobilu sa časom prejaví na laku či v interiéri. Starostlivosťou a pravidelnou údržbou dosiahnete nielen čistý vzhľad, ale predĺžite aj životnosť vášho auta. Auto je vašou vizitkou, nehovoriac o tom, že šoférovanie v čistom vozidle je pohodlnejšie a bezpečnejšie.