Oslepujúce protiidúce autá, to je snáď pravidlo. Či už zle nastavené svetlá, alebo zlý svetelný zdroj, výsledok je rovnaký. Mnoho vodičov však po kúpe auta zistí, že im základné halogénové svetlomety jednoducho nepostačujú. Tie sú však stále základnou výbavou v mnohých autách dokonca aj prémiových značiek.

Znaky na svetlách sú často schované zospodu svetlometu, prípadne časť je na krycom skle a časť na tele svetlometu.

Prestavba na xenón alebo full LED svetlo je náročná a drahá, tak jednoducho kúpia LED náhradu za halogénovú žiarovku a považujú vybavené. Hrdia sa, že veď majú európsku homologizáciu s písmenkom E. To je síce pekné, ale to vôbec nestačí. Vysvetlím prečo.

Každý svetlomet má na svojom tele alebo plastovom kryte množstvo znakov. Medzi nimi sa schovávajú aj znaky, ktoré určujú, pre aký svetelný zdroj je daný svetlomet určený. A tu je kameň úrazu. Ak raz máte svetlomet určený pre halogénovú žiarovku, máte na ňom logo HC a HR, teda určená halogénová žiarovka pre stretávací aj diaľkový režim, alebo HCR, čo je defacto to isté. Prípadne HC/R pre H4, kde diaľkové vlákno nemôže svietiť spolu so stretávacím naraz (okrem svetelnej húkačky).

Takto vyzerajú znaky na svetle pre halogénovú žiarovku.

Jednoducho je odrazová plocha paraboly (už to po správnosti nie je len parabola ale presne tvarovaná odrazová plocha s pomocou počítačov, takzvaná plocha FF) alebo elipsoidy v šošovke presne navrhnutá na odrazenie svetelného lúča z halogénovej žiarovky. Ani jedna LED nemá úplne presné umiestnenie, nesvieti do priestoru rovnako a tak je aj odrazené svetlo ináč lámané a dopadá na cestu pod iným uhlom.

Svetlomet určený pre plynovú výbojku, teda xenón (tu ako bixenón).

Rovnako je to aj v prípade xenónov, ktorých svetlomety majú na sebe logá DC alebo DCR, teda plynová výbojka len pre stretávací alebo pre stretávací aj diaľkový režim (bixenón). Ani v tomto prípade nie je použitie LED zdroja svetla aj keď s homologizáciou E vôbec schválené. Môžete sa ešte stretnúť aj s takým svetlometom, ktorý tieto znaky nemá, ale má presne napísaný typ žiarovky alebo výbojky, na aký je projektovaný. Nič iné tak doňho nie je schválené.

Aj takéto znaky môžete nájsť na tele full LED svetlometu.

Existujú prípady, keď napríklad vymeníte celú šošovku určenú pre halogén a nainštalujete šošovku pre xenón alebo celú sadu LED. V tomto prípade je tvar odrazovej plochy už naprojektovaný na konkrétny zdroj svetla, avšak podľa našich zákonov a znakov na svetlomete je to stále nedovolená prestavba.

V tomto prípade je presne rozpísaný typ žiaroviek, pre ktoré je svetlomet určený.

Jednoduchá inštalácia LED miesto halogénovej žiarovky nie je schválená a ani nikdy nebude. Treba na to myslieť pri kúpe takého tovaru. Bohužiaľ, predajca vás bude presviedčať o opaku a dostatočnej homologizácii pre LED s E-čkom v krúžku.

Aj v tomto prípade sú rozpísané presné zdroje svetla.