Vyberáme letné pneumatiky, tentokrát R15 a R16

Ktoré letné pneumatiky sú najlepšie?

Zákon hovorí, že minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm, ale z hľadiska bezpečnosti odporúčame, aby ste pneu vymenili už keď hĺbka dezénu klesne pod 3 mm.

Mnohí vodiči potrebujú na leto nové obutie. Dôvody sú rôzne, buď už hĺbka dezénu nie je bezpečná, alebo sú pneumatiky staré, príliš tvrdé a preto poriadne neplnia svoju funkciu. TopSpeed.sk už tradične prináša výber z testov letných pneumatík, tentokrát to budú bežné rozmery pre autá strednej triedy 195/65 R15 a pre SUV 215/65 R16. Do výberu sme zaradili gumy, ktoré sa prešli testami nemeckého ADAC, rakúskeho ÖAMTC a švajčiarskeho TCS.

Vyberáme letné pneumatiky, tentokrát R15 a R16

Vlastnosti na vode sú veľmi dôležité

Jednotlivé auto kluby podrobili pneumatiky testom na suchom i mokrom asfalte, pričom väčšiu váhu dali jazdným vlastnostiam na vode. Do hodnotenia zahrnuli aj parametre ako hluk, ktorý pneu vydáva pri jazde, jej vplyv na spotrebu a opotrebenie pneumatiky.

Vyberáme letné pneumatiky, tentokrát R15 a R16

Pneumatiky 195/65 R15

Pirelli Cinturato P1 Verde obsadili v teste najvyšší stupienok

Víťazom výberu letných gúm s rozmermi 195/65 R15 podľa TopSpeed.sk sú Pirelli Cinturato P1 Verde, ktoré sú výborné na vode, na suchu síce trochu zaostávajú, ale zato vydržia pomerne dlho. Druhé miesto obsadili Bridgestone Turanza T001, ktoré sú výborné na suchom i mokrom asfalte. Tretie mesto patrí Continental PremiumContact 5, ktoré majú najlepšie výsledky z celého výberu na vode. Odporúčame sa vyhnúť pneumatikám GT Radial Champiro FE1 kvôli ich katastrofálnom výkon na vode.

Vyberáme letné pneumatiky, tentokrát R15 a R16

Najlepšími letnými pneumatikami s rozmermi 195/65 R15 sú Pirelli Cinturato P1 Verde

Najlepšími letnými pneumatikami s rozmermi 195/65 R15 sú Pirelli Cinturato P1 Verde, najekonomickejším variantom sú Bridgestone Turanza T001.

Pozrime sa na pomer ceny a výkonu, teda kde dostanete za svoje peniaze tie najlepšie vlastnosti. Tu najlepšie obstáli Bridgestone Turanza T001, za nimi sa umiestnil víťaz testu Pirelli Cinturato P1 Verde. Tretími najvýhodnejšími pneumatikami sú Goodyear Efficientgrip Performace, ktoré dosiahli najlepšie výsledky na suchom asfalte v celom výbere.

Vyberáme letné pneumatiky, tentokrát R15 a R16

Pneumatiky s rozmermi 215/65 R16

Ak sa pozrieme na pneu určené pre SUV s rozmermi 215/65 R16, tak podľa výberu TopSpeed.sk sú najlepšie Goodyear Efficientgrip SUV, ktoré podali dobrý, vyrovnaný, hoci nie najlepší výkon na suchu i vode. Na druhom mieste sú Cooper Zeon 4XS Sport, ktoré za víťazom zaostávajú hlavne na mokrom asfalte. Tretie miesto obsadili Firestone Destination HP s vynikajúcimi vlastnosťami na suchu. Na druhej strane vás musíme varovať pred pneumatikami Yokohama Geolandar SUV, ktoré nie sú veľmi dobré na suchu, ale hlavne úplne prepadli na vode.

Vyberáme letné pneumatiky, tentokrát R15 a R16

Najlepšími letnými pneumatikami pre SUV s rozmermi 215/65 R16 sú Goodyear Efficientgrip SUV

Pri pneumatikách pre SUV s rozmermi 215/65 R16 si najlepšie viedli Goodyear Efficientgrip SUV, pre peňaženku sú najprijateľnejšie Semperit Comfort-Life 2 SUV.

Z pohľadu pomeru cena/výkon to dopadlo nasledovne. Ekonomicky najvýhodnejšími pneumatikami sú Semperit Comfort-Life 2 SUV, s cenou 57,24 € patria medzi najdostupnejšie v našom výbere, no nečakajte špičkové jazdné vlastnosti, na suchom i mokrom asfalte patria k priemeru. Druhé miesto obsadili Barum Bravuris 4x4, ktoré cenou 53,62 € podliezli aj Semperit, daňou sa nízku cenu sú o kúsok slabšie výsledky na suchu, ale Barum je zase lepší na vode. Treticu uzatvára víťaz výberu, Goodyear Efficientgrip SUV.