Diaľničné nálepky musíme mať na svojich čelných sklách pri prejazde zvýraznených oranžových úsekov. Bodkované úseky predstavujú diaľnice/rýchlostné cesty bez spoplatnenia.

Predtým, ako ozdobíme predné okno novou diaľničnou známkou, musíme sa zbaviť tej starej. Médiá každoročne zaplavujú vodičov praktickými návodmi, ako túto vec odlepiť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Táto téma nie je hlavným zameraním tohto článku a tak spomeniem len ten najzákladnejší. Pred odlepovaním okno a nálepku nahrejte fénom a potom ju odlepte napríklad za pomoci škrabky. Prípadne s novou nálepkou môžete vyskúšať aj iný postup. Predtým ako ju nalepíte, prichyťte ju na chlpatú deku alebo sveter. O rok sa bude dať odlepiť oveľa ľahšie. Nezabudnite, že ak máte na prednom skle nalepených viac diaľničných známok, policajti vám za to môžu uložiť pokutu.

Novú nálepku si môžete kúpiť na všetkých pobočkách Slovenskej pošty, na hraničných prechodoch, na benzínových pumpách alebo prostredníctvom internetu. Pozor v týchto dňoch sa môže stať, že na niektorých miestach budú najmä ročné diaľničné známky vypredané.

Diaľnice a rýchlostné cesty sú označené týmito značkami. Od povinnosti mať diaľničnú nálepku nás môže oslobodiť len dodatková tabuľka.

Cestný zákon č. 135/1961 Zb. uvádza, že za jazdu bez platnej nálepky môže byť vodičovi uložená pokuta do výšky päťdesiatnásobku úhrady na mesiac uvedenej v nariadení vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje výška úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy, a v blokovom konaní do výšky desaťnásobku tejto úhrady. To znamená, že v blokovom konaní môžeme zaplatiť 140 eur a v správnom konaní až 700 eur.

Ak si nálepku kúpite na týchto miestach, o jej pravosť by ste sa obávať nemali. Samotná známka sa skladá z nálepky a kontrolného kupónu. Na rôznych fórach sa šíria správy, že k diaľničnej známke musíte mať aj pokladničný blok ako doklad o jej zakúpení. To však nie je pravda.

Podstatné je, aby nálepka bola nalepená v pravom hornom rohu čelného skla. Nenalepená je neplatná. Na kontrolný kupón je nutné vyplniť evidenčné číslo vozidla, na ktorom je samotná nálepka. Bez vyplneného EVČ je nálepka neplatná. Netreba sa však spoliehať na to, že keď vás zastavia policajti, tak si kontrolný kupón vyplníte. Vtedy už bude neskoro a vaša peňaženka sa odľahčí o jednu pokutu. Ak si kupujete mesačnú alebo 10 dňovú nálepku uistite sa, že predajca vám do nej urobí diery vyznačujúce jej platnosť. Bez týchto dier je známka opäť neplatná.

Národná diaľničná spoločnosť v prípade potreby vodičom diaľničné známky vymení. Stane sa tak ak došlo k poškodeniu čelného skla alebo vám bol odcudzený kontrolný kupón. keďže výmena môže nastať z rôznych dôvodov, NDS treba predložiť niekoľko dokumentov. Ide napríklad o doklad od PZ SR, potvrdenie z poisťovne, doklad o výmene čelného skla a iné.

Od budúceho roku pravdepodobne začnú platiť elektronické diaľničné známky alebo ak chcete, nálepky.

V prípade, že vozidlo zmenilo EVČ a má nalepenú platnú nálepku, nie je nutné kupovať novú, ani žiadať NDS o jej výmenu. Postačí, ak vo vozidle budete mať kópiu starého technického preukazu, v ktorom bude uvedené pôvodné EVČ.

V minulom roku sa na Slovensku pre autá do 3,5 tony predalo 725 960 kusov ročných diaľničných známok. Vozidlá s vyššou hmotnosťou nálepky nepotrebujú, pretože platia mýtne poplatky podľa počtu prejazdených kilometrov. Počet predaných mesačných nálepiek na ten istý druh vozidiel dosiahol 338 769 kusov a NDS predala 2 099 223 kusov 10 dňových nálepiek. Jednodňové diaľničné nálepky boli v ponuke do roku 2009, potom ich NDS prestala ponúkať.

K spoplatneniu diaľnic u nás došlo v roku 1996. Dovtedy bolo ich používanie bezplatné. V súčasnosti postupne prichádza koniec diaľničných nálepiek. Dlho sa rozpráva o elektronických diaľničných známkach. Podľa posledných informácií by mali vstúpiť do platnosti v roku 2015. V praxi to bude vyzerať tak, že vodič prostredníctvom internetu zadá údaje o svojom aute a vyberie si požadovanú známku. Tie budú, samozrejme, rozdelené podľa doby platnosti. Nálepky, ako ich poznáme dnes, nezmiznú hneď úplne. Budeme si ich môcť kupovať aj naďalej, no aj v tomto prípade budeme musieť zadať údaje o vozidle do elektronického systému. Kedy budú autá do 3,5 tony platiť za diaľnice podľa počtu prejazdených kilometrov je zatiaľ neznáme.

Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť

Prečítajte si aj:  Čakajú nás elektronické diaľničné známky a každoročné zdražovanie!