Systém Q-Key pochádza z Nemecka.

Po krátkom pátraní som zistil, že Q-Key nie je problém kúpiť priamo cez internet. Dôležité je povedať, že pravdepodobne nevznikol za účelom podporovania zlodejov. No jeho najčastejšie využitie je otázne.

 

Systém bezkľúčového otvárania funguje nasledovne. Majiteľ alebo používateľ vozidla príde k nemu s kľúčom, ktorý si s riadiacou jednotkou automaticky vymenia kódy a auto sa odomkne. Funguje to len do pomerne krátkej vzdialenosti.

Q-Key funguje do vzdialenosti 400 metrov a na otvorenie auta mu stačí 30 sekúnd. Okrem odomknutia dokáže auto aj naštartovať. Brániť sa proti tomu je mimoriadne ťažké.

Hlavným cieľom tohto systému nie je podporovať zlodejov, no...

Q-Key pracuje veľmi podobne a pozostáva z dvoch modulov- čítačka a vysielač. Na odomknutie samotného vozidla treba dvoch ľudí. Jeden sa s čítačkou musí dostať do tesnej blízkosti samotného kľúča. To znamená, že auto je zatvorené, majiteľ napríklad nakupuje v obchode. Zlodej s čítačkou prečíta kód kľúča, ktorý odošle do vysielača. Druhý z dvojice musí s vysielačom byť v blízkosti auta. Ak čítačka odošle kód do vysielača, ten auto odomkne. Celé to funguje až do vzdialenosti 400 metrov. Proces netrvá viac ako 30 sekúnd. Video, ako to celé funguje môžete nájsť na stránke výrobcu.

 

Ako sa proti tomu brániť? Za normálnych podmienok nijak. Pomôcť vám môže kvalitné satelitné zabezpečenie vozidla, prípadne iný systém. V extrémnych prípadoch pomôže vyberanie batérií z kľúča, no je to maximálne nepraktické a zmizli by tým výhody samotného keyless.

 

Zdroj: autobazar.eu

Prečítajte si aj:  Lamborghini Gallardo LP 570-4 Squadra Corse