Ak sa pohybujete okolo filmu, televízie, alebo vás zaujíma produkčné pozadie filmovej alebo reklamnej výroby, toto je niečo pre vás. Pretože to, na čo sa pozeráte, je asi najsofistikovanejšie Porsche Panamera Turbo na celom svete a blízkom vesmíre. Jedná sa totiž o špeciálne filmárske pracovné náradie (a to doslova), ktoré sa využíva na natáčanie rýchlych automobilových scén, ktoré by sa inak museli robiť len na počítači. Zatiaľ sa jedná o unikát vo svete filmu, keďže vývoj si spravila inhouse firma Chase Car Inc., ktorá toto Porsche vlastní.

 

Celosvetovým filmárskym štandardom bolo doteraz používanie vozidiel Mercedes Benz ML 55 AMG, avšak to profíkom z tejto firmy nestačilo. Bolo na to niekoľko dôvodov. Najmä ten, že ML, aj napriek svojej obrovskej sile, bolo veľmi nemotorné a veľmi rýchlo sa na ňom opotrebovávali niektoré súčiastky (napríklad na podvozku). Takže sa išlo o level ďalej a kúpilo sa iné SUV - Cayenne. To prinieslo očakávanú rýchlosť a obratnosť ale ešte stále tomu niečo chýbalo. Najmä na technických tratiach bolo cítiť vyššiu stavbu tohto auta a obmedzené možnosti jeho vysokého ťažiska, takže sa išlo smerom nižšej a obratnejšej Panamery. A toto je výsledok za milión dolárov!

Porsche Panamera Turbo v podaní Chase Car Inc.

Ešte v 90tich rokoch sa bežne využívali na natáčanie automobilových scén upravené pickupy, kde sa na korbu primontoval obrovský žeriav ovládaný operátorom priamo na mieste (mimochodom názov pre takéto upravené filmárske autá je chase cars). To sa všal behom nového tisícročia začalo rýchlo meniť, pretože veľa z toho, sa dalo ovládať na diaľku. Preto prišli prvé SUV (ktoré boli nepomerne rýchlejšie) ktoré však stále vyžadovali veľmi veľa úprav, napríklad vzduchový podvozok alebo zosilnenie niektorých častí karosérie.

Súčasnosť však prináša ešte sofistikovanejšie riešenie v podobe tejte čiernej limuzíny. Podľa slov šéfa Chase Car Inc. je až neuveriteľné, ako málo stačilo Panameru upraviť, aby spĺňala to, čo od nej požadujú. Napríklad sa tu neudiali žiadne úpravy podvozku, motora a dokonca ani strechy, na ktore teraz sedí 400kg žeriav!

Porsche Panamera Turbo v podaní Chase Car Inc.

Je jasné, že toto lacný špás rozhodne nebude! K autu za cca 150 000 EUR si pripočítajte 250 000 EUR len za žeriav a potom ďalších 400 000 EUR za samotnú ďiaľkovo ovládanú hlavu, na ktorej je zavesená kamera. To sme už na 800 000 EUR ku ktorým treba pripočítať cenu za samotnú prestavbu a samozrejme kameru. Ta tiež nebude z tých lacnejších, i keď filmové štúdia veľmi často dodávajú svoju vlastnú a prenajímajú si len samotné auto s vodičom a operátorom.

Ak sa bavíme o technickej špecifikácií, tá je tiež zaujímavá - žeriav sa dokáže otáčať o plných 360 stupňov, a to za približne 5 sekúnd. Rameno, kompletne diaľkovo ovládané má dĺžku až 5,5 metra.

A cena za prenájom? Nie je stanovená žiadna pevná, pretože sa stanovuje od dĺžky prenájmu. V tomto prípade to však určite nebude menej, ako 6 ciferná suma na deň...

Chase Car Inc. (c) GearPatrol.com