Štát považuje za

Štát považuje za "luxus" napríklad aj Škodu Octaviu s motorom 2,0 TDi.

Osobitná registračná daň postihne všetky autá, ktoré majú vyšší výkon ako 80 kW. Do tejto kategórie bez problémov spadá niekoľko áut, ktoré na našich cestách jazdia úplne bežne. Celkom dobrým príkladom je Škoda Octavia. Fabiu nová daň podľa všetkého nepostihne s výnimkou verzie RS.

Ministerstvo financií chce týmto krokom vyberať z vreciek vodičov ďalšie peniaze, ktoré majú zachrániť slovenskú ekonomiku. Podľa návrhu bude mať nová daň výšku od 167 do 2997€! V tomto prípade platí jednoduchá rovnica čím vyšší výkon, tým vyššia daň.

Mohli sme čakať, že štát bude luxus chápať úplne inak ako my. K armáde rôznych poplatkov a vysokých daní, pribudne nový spôsob ako potrestať nielen úspešných ale aj priemerných Slovákov.
Nová daň bude mať výšku niekoľko stoviek až tisíc €. Všetko bude závisieť od výkonu motora.

Nová daň bude mať výšku niekoľko stoviek až tisíc €. Všetko bude závisieť od výkonu motora.

Podľa odhadov by do štátneho rozpočtu malo pritiecť 31 miliónov €. Daň tak postihne približne 70 tisíc vozidiel ročne. Ak plánujete vyhnúť sa tejto dani dovozom auta zo zahraničia, tak s tým môžete pokojne prestať. Vláda sa poistila a zdaní každú prvú registráciu na Slovensku. Je teda jedno či pôjde o nové auto, alebo jazdenku z Nemecka.

U nás je údajne najväčší záujem o autá s výkonom do 77 kW. Hybridy a elektromobily sú zatiaľ od tejto dane oslobodené.
Vyzerá to tak, že štát sa jednoducho po vzore ostatných krajín rozhodol, že z nás dostane maximum. Vodiči v Maďarsku riešia podobný problém registráciou áut v zahraničí. Uvidíme za čo ešte budeme platiť nové poplatky. Nová povinnosť by mala začať platiť ešte tento rok. Takže ak plánujete kúpu nového auta, nie je na čo čakať.

Zdroj: Hospodárske noviny

Prečítajte si aj pôvodný plán ministerstva: Za luxusné autá si priplatíme