Drobné auto do mesta ponúka veľa značiek. Vybrať si môže byť vcelku ťažké. Ak sa však rozhodnete pre jeden špecifický parameter, napríklad pohon zadných kolies, zoznam sa poriadne zúži. Vlastne máte na výber iba dve autá. Renault Twingo, alebo Smart, čo sú v podstate rovnaké vozidlá. Najsilnejší motor má v obidvoch prípadoch 90 koní. To však nemusí stačiť každému. Brabus, známy úpravca Mercedesov, ponúka drobcovi aj v tejto generácii modifikácie. Na autosalón v Pekingu priviezli v úprave modely Fortwo, Forfour aj Fortwo Cabrio.

Keď sa povie Brabus, väčšina z nás si predstaví osemvalce s neskutočným výkonom. Nič podobné sa v prípade Smartu nekoná. Zadnú nápravu poháňa stále 0,9-litrový prepĺňaný trojvalec od Renaultu, ktorý posilnili na 109 koní a 170 Nm. Obidve verzie Fortwo s ním zrýchlia na stovku za 9,5 sekundy a maximálna rýchlosť má hodnotu 165 km/h. Forfour je v šprinte o sekundu pomalší, no vytiahne „až na“ 180 km/h.

Úpravami prešiel aj výfukový systém, ktorý má výraznejší zvuk. Okrem toho dostali Smarty agresívnejšie riadenie a šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku s novým režimom Race Start. Je to v podstate niečo podobné, ako Launch Control, známy predovšetkým zo športiakov. Vďaka tomuto režimu by mal Brabus vyštartovať efektívnejšie. K dispozícii sú aj pakety Brabus Xclusive, ktoré obsahujú okrem iného napríklad kožu Nappa, alebo kožou obšitú palubnú dosku. Nič však nie je zadarmo, tento balíček je konkrétne za 3 000 €. Tým sa dostávame k cenám. Základné verzie budú k dispozícii od 19 710 € za Fortwo, 20 520 € za Forfour a Fortwo Cabrio od 22 970 €. Nuž, málo to rozhodne nie je. Na druhej strane, podobný Smart nebudete stretávať často, ak vôbec.

zdroj: Autoforum