Aj v Smarte prišli po rokoch na to, že na kontinente zbožňujúcom veľkoobjemové autá, pickupy a SUV sa jednoducho s maličkým autom uspieť nedá.

Posledným klincom do rakvy na zámorskom trhu je fakt, že z ponuky úplne stiahli spaľovacie motory v marci 2019. Ostali iba elektromobily. Výkon a dojazd nie sú dostatočné. Pri plne nabitých batériách je to len zhruba 160 km. K tomu si prirátajte neatraktívnu cenovku zhruba 25 – 30-tisíc dolárov a neúspech je garantovaný.

A pritom pred rokmi nebolo až tak zlé. Dlhodobo predávali zhruba 6000 áut ročne. Pred rokom však spadli na 1200. Stále je to viac ako tento rok. Za prvý štvrťrok predali len 231 kusov. K tomu si pripočítajte náklady na export do krajiny, homologizácie a iné náklady s tým súvisiace, a prídete na to, že jednoducho to nie je a nemôže byť ziskový kšeft. Automobilka sa vyjadrila, že na tamojších zákazníkov nezanevrie, a dodávky náhradných dielov zabezpečí prostredníctvom predajnej siete Mercedes-Benz.

Povedzme si na rovinu. Smart bol projekt pre Európu a Európanov. Je úspech, že vydržal za oceánom tak dlho. Možno sa ho Američania prejedli, alebo mu vôbec neprišli na chuť, a už nie sú ochotní ho ďalej tolerovať. Ťažko povedať. Smart však už nežne úspech ani v Európe. Nie je preto vylúčené, že odídu aj z niektorých trhov starého kontinentu.