Jedna z najväčších nevýhod elektromobilov je obmedzený dojazd. Postupne objavujeme nové technológie výroby batérií, ktoré by ho teoreticky mohli zdvojnásobiť. Ďalším mínusom je riedka sieť pre rýchlonabíjanie. To má zmeniť spolok najväčších európskych hráčov na poli elektromobility. BMW, Daimler, Ford a VW Group spoja sily a po celej Európe vybudujú sieť vysokorýchlostných nabíjacích staníc. Zjednodušia a zrýchlia nabíjanie elektromobilov. Projekt nazvali IONITY a do roku 2020 vybudujú 400 „čerpacích staníc“ pre elektrické autá.

Jednotný štandard pre všetkých

Projekt má základňu v Mníchove. Do konca roka pribudne v Európe 20 staníc. Rozmiestnené budú najmä v Rakúsku, Nemecku a Nórsku, teda v krajinách, kde sú elektromobily rozšírené. Nabíjačky budú medzi sebou vzdialené 120 km, spoločný bude európsky štandard pre kombinované nabíjanie. Jeden nabíjací bod bude mať kapacitu až 350 kW a výrazne zníži dobu nabíjania v porovnaní s už existujúcimi systémami. Jednotný štandard zabezpečí nabíjanie viacerých áut rôznych značiek a technických riešení súčasne.

„Prvá celoeurópska sieť rýchlonabíjacích staníc zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji trhu elektromobilov. Projekt IONITY pomôže spoločnému cieľu, a to poskytnúť zákazníkom rýchle dobitie a zaplatenie platobnou kartou. To výrazne uľahčí cestovanie na dlhšie vzdialenosti,“ hovorí Michael Hajesch, CEO projektu. 

Všetky zúčastnené strany majú v IONITY zhodný podiel. Do roku 2018 rozšíria sieť na 100 staníc. IONITY vyzvalo aj ostatné automobilky, aby sa pridali k projektu, ktorý má spraviť elektromobily príťažlivejšie pre potencionálnych zákazníkov a zlepšiť ich použiteľnosť na dlhé trasy, naprieč Európou.

Zdroj: carscoops, techcrunch

Zdroj foto: Ionity, VW

BATÉRIE EMBATT ZVÝŠIA DOJAZD ELEKTROMOBILOV NA 1000 KM!

BATÉRIE EMBATT ZVÝŠIA DOJAZD ...

Snažia sa nám nahovoriť, že elektromobily sú mobilitou budúcnosti. Či už veríme alebo nie, objektívne majú výhody. Na ...

30. 10. 2017
VÝHODY ELEKTRICKÝCH ÁUT? TOTO JE 5 PODSTATNÝCH BENEFITOV

VÝHODY ELEKTRICKÝCH ÁUT? TOTO JE 5 ...

Elektromobily postupne nahrádzajú konvenčné spaľovacie motory. Aj keď majorite z nás bude ľúto za klasickým zvukom ...

15. 10. 2017