Britský kultový seriál Top Gear vyvolal opäť nový škandál. Tento raz je v tom pravdepodobne nevinne. Incident pri ktorom lietali kamene a zasahovala polícia sa odohral v Argentíne počas natáčania vianočného špeciálu. Vášne miestneho obyvateľstva rozvírila najmä ešpézetka starého Porsche 928, ktoré do krajiny seriál doviezol priamo z Veľkej Británie.

Miestne médiá a obyvatelia videli v značke starého Porsche jasnú provokáciu.

Daná tabuľka obsahovala „H982 FKL“. Na prvý pohľad ničím nezaujímavý zhluk číslic a písmen. Argentínčania to však videli úplne inak. Podľa nich išlo o jasnú provokáciu. Značka mala údajne poukazoval na britsko-argentínsky konflikt z roku 1982, v ktorom obe strany krátko a krvavo bojovali o Falklandské ostrovy.

 

Osobne si myslím, že v tomto prípade je Top Gear naozaj nevinne. Číslo 982 môžeme úplne jednoducho vysvetliť tak, že odkazuje na samotný typ auta. Písmená FKL sú na značke náhodne.

Top Gear čelil rozzúreným Argentínčanom kvôli náhodnej značke. Nedáva to zmysel. Prečo by si štáb dával tú námahu, aby hľadal auto s provokatívnou značkou, prípadne ešpézetku menil?

Obyvatelia Argentíny spolu s miestnymi médiami to však takto rozhodne nezobrali pokojne. Na štáb vrátane jeho hlavných protagonistov (Jeremyho Clarksona, Jamesa Maya a Richarda Hammonda) zaútočili kameňmi. Briti sa museli ukryť a využiť služby miestnej polície, ktorá ich radšej bezpečne vyviedla z krajiny.

 

Andy Wilman, výkonný producent Top Gearu, tvrdí, že štáb tieto autá kúpil ako jazdené a ich značkami sa vôbec nezaoberali. V minulosti natočili už niekoľko dielov, v ktorých každý z moderátorov dostal vlastnú jazdenku. Následne museli splniť rôzne úlohy, prípadne prísť na vopred dané miesta. Podobne to malo byť aj teraz. Zvyšné dve autá boli Mustang Mach 1 a Lotus Esprit.  

 

Zdroj: jalopnik.com

Prečítajte si aj: Jeremy Clarkson čelí škandálu. Ohrozí Top Gear?

Vzduchom lietali aj kamene.