Pred pár rokmi ste bežné auto so zvýšenou svetlou výškou a s oplastovanou karosériou skoro nestretli a neboli ani vyhľadávané zákazníkmi. O obľúbenosti sa už vonkoncom nedalo hovoriť. A pozrite, ako sa tento druh áut v ostatnej dobe rozmohol. Jedná sa v podstate o bežne dostupné modely s karosériou kombi alebo hatchback, zväčša s pohonom 4x4 (aj keď i tu existujú výnimky, ktoré sa iba tvária, že čo to v teréne a na zlých povrchoch dokážu).

Za jedného z priekopníkov týchto áut kľudne možno označiť Volvo s modelmi, ktoré nesú dodatočné označenie Cross Country. Spolu s Audi A6 Allroad (C5) boli na začiatku rozmachu kategórie. Technicky úplne prvým autom v tejto oblasti bolo Subaru Legacy Outback. Osobne by som však za praotca toho všetkého označil VW Golf Country (mk2).

Prvé kombi s prívlastkom Cross Country, vyvinuté v roku 1996, ponúkalo spojenie funkčnej flexibility, robustnosti a zdatnosti. 

S uvedením nového modelu V90 Cross Country chce švédska automobilka upevniť doterajšie vedúce postavenie a skompletizovať ponuku modelov typu 90. „Cross Country mnohí ľudia vnímajú ako pravú tvár Volva. Koncepcia bola od začiatku predurčená na úspech, pretože je ideálna do drsných klimatických podmienok a na náročné cesty, s akými sa môžeme stretnúť vo Švédsku,“ povedal Håkan Samuelsson, prezident a riaditeľ spoločnosti Volvo Cars.

Netrpezlivo očakávaný model Volvo V90 Cross Country sa verejnosti predstaví už 15. septembra.

Cross Country sú navrhnuté tak, aby odolali náročným podmienkam škandinávskeho podnebia a aby si poradili s rôznorodými druhmi povrchu. Vodiči si ich obľúbili pre vysokú svetlú výšku, schopnosť ťahať prívesy a karavany a pre výkonný a spoľahlivý pohon 4x4. Tým si vlastne vytvorili stabilnú pozíciu medzi prémiovými autami ako plnohodnotná alternatíva k SUV.

„Od začiatku sme dávali veľký pozor, aby koncepcia Cross Country nebola len o drsnom dizajne. Kládli sme veľký dôraz na jazdné schopnosti v reálnych podmienkach a súčasne s vývojom tohto segmentu sme pridávali komfortné a praktické prvky, ktoré vodiči od vozidiel Volvo očakávajú,“ povedal Dr. Peter Mertens, hlavný viceprezident spoločnosti Volvo Car Group pre výskum a vývoj.

 

Toto je už v poradí štvrtá generácia, ktorá sa pokúsi uchmatnúť zákazníkov stále viac sa rozmáhajúcemu segmentu SUV. A my v redakcii TopSpeed.sk týmto autám naozaj držíme palce. V mnohom ich vnímame ako lepšiu voľbu pre prevažne mestské a prímestské použitie.

Prvá generácia 1997 – 2000

Prvý model Cross Country od Volva s označením V70 XC zaznamenal nárast obľúbenosti aj vďaka tomu, že tradičné SUV sa začali meniť na „mestské džípy“. Vozidlá kategórie Cross Country priniesli na trh nového, dobrodružnejšieho ducha, ponúkajúceho atraktívny mix terénnej zdatnosti, praktickosti a komfortu. V70 XC zaznamenal okamžitý úspech, najmä na severoamerickom trhu. Na Slovensku v súčasnosti nájdete len pár kusov prvej generácie...

Druhá generácia, 2000 – 2007
Druhá generácia modelu V70 XC prišla s odvážnejším dizajnom a vyšším podvozkom. Keď Volvo v roku 2002 predstavilo prvé SUV typ XC90, model V70 XC dostal novší, modernejší systém pohonu všetkých kolies a jeho názov zmenili na XC70.

Tretia generácia, 2007 – 2016
Cross Country tretej generácie ponúka viac elegancie a luxusu. Model XC70 sa tešil veľkej obľube v Severnej Amerike, kam smerovala takmer polovica všetkých vyrobených vozidiel. My v redakcii sme sa opakovane presvedčili, že toto je skutočne chlapské auto a je ozaj špičkou svojej kategórie. Ako dopadlo v našom videoteste si môžete pozrieť nižšie.

Zdroj: Volvo

TEST VOLVO XC70 D5 AWD

TEST VOLVO XC70 D5 AWD

Našim dnešným hosťom je aktuálna, už tretia generácia crossoveru XC70 od Volva (vyrába sa od roku 2007). Nie je to síce ...

01. 09. 2010
TEST VOLVO V40 T5 AWD CROSSCOUNTRY

TEST VOLVO V40 T5 AWD CROSSCOUNTRY

Volvo V40 XC T5 AWD Summum je napriek odpudivo komplikovanému názvu špeciálna špecialitka. Prečo? Dovoľte krátke ...

26. 06. 2013