Automobilový život na Kube sa mení. Veľmi pomaly, ale isto. Zmeny začali už v septembri 2011 povolením predaja nových áut. Teraz k zmenám prispeje nedávna smrť diktátora a revolucionára Fidela Castra. Na Kube sú len staré americké autá, ktoré majú často viac než 50 rokov. Prípadne autá z bývaleho východného bloku. Nič iné na výber nemali. Postupne na tamojší slabý trh prichádzjú renomované značky. Nedávno aj Infiniti.

Riaditeľ dizajnu v spoločnosti Infiniti, Alfonso Albaisa, je pôvodom z Kuby. Nezabudol na to. To je jeden z dôvodov, prečo sa Infiniti pousilovalo o vstup na ostrovný trh.

Nič netrvá večne. Trh sa otvára. Je známe, že nové autá sú na Kube zaťažené nezmyselnými poplatkami, ktoré ich tam robia prakticky nepredajné. Asi posledné, čo tamojší automobilový trh potrebuje, sú prémiové značky. No iste sa aj tam nájdu zámožní občania. Toto je ďalší jarný kvietok pre majetnejších zákazníkov ostrova, ktorý dostal oficiálne povolenie predávať. Odteraz majetnejší občania môžu životnú úroveň prezentovať ešte jednoduchšie.

Na Kube ste bežne vídavali americké autá s vekom 50 a viac rokov. Vzhľadom na vek vďaka podnebiu sú častokrát v dobrom stave.

Alfonso Albaisa na Kube nikdy nebol. Šéf dizajnérskych štúdií značky vyrastal na Miami. Teraz žije v Japonsku, odkiaľ má pod palcom dizajnový smer. Pri prvom príchode na ostrov doniesol coupé Q60. Neviem si predstaviť, aký rozruch auto muselo na cestách spôsobiť. Dvojdverové coupé ponúkajú s 2,0 turbo motorom s necelými 210 koňmi, ale aj s 3,0 litrovým twin-turbo motorom vo verziách s 300 a 400 koňmi.

Zdroj: CarsCoops

INFINITI Q50 TIEŽ PREŠLO DECENTNÝM ...

Nebudem sa tajiť tým, že mám veľmi rád u nás atypické značky, ktoré majú ako-tak pôvod v krajine vychádzajúceho ...

09. 10. 2016