Dopravné nehody spôsobené alkoholom za volantom sú nielen na európskych cestách veľký problém. Po sérii tragických dopravných nehôd s vážnymi následkami začala slovenská polícia konať a na mesiac október 2022 vyhlásila špeciálnu akciu Radar. V rámci nej sa príslušníci vo zvýšenej miere zamerajú predovšetkým na kontrolu dodržiavania max. povolených rýchlostí a požitie alkoholických nápojov vodičmi pred jazdou. Pri sledovaní premávky sa polícia zároveň zameria aj na správny spôsob jazdy.

Aj cyklisti a kolobežkári

„Kontrolám sa nevyhnú vodiči motorových i nemotorových vozidiel. Vykonávať sa budú najmä na miestach, kde dochádza k nehodám spôsobených prekročením rýchlosti a pod vplyvom alkoholu,“ komentuje akciu Radar polícia. Ako uvádza ďalej, od začiatku tohto roka už „nafúkalo“ 7367 vodičov (údaj k 7.10.2022). V rovnakom období roka 2021 to pritom bolo 6424 vodičov. Stúpajúci trend je varovným signálom. Vodiči sa vraj majú pripraviť na kontroly na cestách všetkých kategórií a v akejkoľvek dennej, či nočnej hodine. Mimo pozornosť pochopiteľne nezostanú ani cyklisti, či kolobežkári.

V rámci akcie sa polícia zameria aj na cyklistov a kolobežkárov.

V rámci akcie dopravní policajti kontrolujú aj prostriedky hromadnej dopravy. Príkladom potreby takýchto kontrol je aj prípad zo soboty, 8.10.2022, kedy hliadka v Bratislave zastavila trolejbus a jeho vodiča podrobila dychovej skúške. Pozitívny výsledok skúšky znamenal okamžitý koniec jazdy. Už o deň neskôr, 9.10.2022, sa opitý 29 ročný vodič postaral o ďalšiu senzáciu, keď šoféroval s 4,73 promile alkoholu v krvi. Akcia Radar je predbežne vyhlásená do konca októbra 2022, ani tento termín však nemusí byť konečný.

zdroj: TASR, Polícia SR