Minerálny verzus syntetický olej

Pri výbere motorových olejov sa môžete stretnúť s dvoma základnými kategóriami – minerálnymi a syntetickými. Kým v minulosti sa minerálne oleje tešili najväčšej obľube, dnes sú populárnejšie práve syntetické. Vo všeobecnosti platí, že práve tie sú kvalitnejšie. Disponujú lepšou odolnosťou voči vysokým teplotám, no zároveň môžu byť redšie. Nehovoriac o lepšej životnosti. Sú síce drahšie ako minerálne, avšak investícia do nich rozhodne stojí za to. 

Nie je teda žiadnym prekvapením, že najlepšie motorové oleje pre rok 2022 sú práve syntetické. Odborníci z autoservisu Rapid v Stupave pripravili zoznam 5 motorových olejov, ktoré sú podľa nich po stránke vlastností a kvality ideálnou voľbou.

Najlepšie motorové oleje v roku 2022

Nasledujúci zoznam obsahuje to najlepšie z najlepšieho. Samozrejme, nájdu sa aj mnohé ďalšie motorové oleje, ktoré sú skvelé. Pokiaľ sa však rozhodnete pre niektorý z nižšie uvedených, máte istotu, že rozhodne nespravíte chybu. V prvom rade si však skontrolujte, či daná viskózna trieda je vhodná pre vaše auto. Ak nie, zvoľte inú, ktorú odporúča výrobca. 

5. Total Quartz Ineo ESC 5W-30

Značka Total si už dlhodobo drží výborné meno po celom svete. Tento olej odborníci z autoservisu Rapid odporúčajú najmä kvôli jeho výborným vlastnostiam pri nízkych teplotách, ale taktiež špičkovým aditívam. Tie chránia komponenty motora pred koróziou a opotrebúvaním, vďaka čomu prispievajú k lepšej životnosti. Nevýhodou tohto oleja môže byť horšia dostupnosť a chýbajúca ochrana voči sfalšovaniu. Musíte si tak dávať pozor, aby ste skutočne kúpili originál.

4. Shell Helix HX8 5W-30

Výhodou tohto oleja sú vyvážené vlastnosti, vďaka čomu je ako stvorený pre široké spektrum motorov. Výborne funguje tak pri vysokých, ako aj nízkych teplotách. Zabezpečuje hladký chod motora a vďaka špeciálne vyvíjaným prísadám výborne chráni komponenty. Benefitom je taktiež dobrá dostupnosť na Slovensku. 
K nevýhodám tohto oleja sa radí vyššia cena, plus, niektoré prísady môžu po čase začať vytvárať nežiadúce výpary.

3. Shell Helix Ultra 5W-40

Populárny motorový olej, ktorý je využívaný aj v prípade športových áut. Perfektne totiž odoláva vysokým teplotám. Vďaka nízkej viskozite však zároveň prispieva k šetreniu paliva a zabezpečuje hladké štarty aj počas zimy. Nevýhodou tohto oleja je jeho veľká obľuba, kvôli čomu sa často falšuje. Dávajte si preto pozor, aby ste si nekúpili falzifikát. Prípadne nechajte výmenu motorového oleja na profesionálov v autoservise. V kvalitných servisoch sa olej nakupuje od certifikovaných dodávateľov sústrediacich sa výhradne na predaj motorových olejov.

2. Castrol Edge Longlife 5W-30

Obzvlášť na Slovensku je tento motorový olej veľmi populárny, keďže poskytuje výborný pomer ceny a kvality. Taktiež je vhodný pre výkonné vozidlá, v ktorých je po dlhšiu dobu vystavený vysokej záťaži. Vďaka obsahu špeciálnych aditív bez problémov zvláda aj náročnejšie podmienky a znižuje riziko vzniku usadenín. Dokonca, môže zlepšovať reakcie motora a jeho účinnosť. Podobne ako pri iných kvalitných značkových olejoch, aj tu platí, že pozor si treba dávať na falzifikáty. 

1. Mobil 1 ESP 5W-30

Z našich skúseností, ale aj recenzií používateľov z celého sveta, vyplýva, že práve plne syntetický olej Mobil 1 ESP 5W-30 môže byť pre mnohých motoristov tou najlepšou voľbou v roku 2022. Bez problémov zvláda aj extrémne podmienky, perfektne funguje pri širokom rozpätí teplôt, dokáže znižovať emisie či spotrebu a predlžovať životnosť motora. 

Dajte si poradiť od profesionálov

Majte na mysli, že pre každé auto môže byť najlepšou voľbou iný motorový olej. Pokiaľ v tomto smere potrebujete poradiť, neváhajte sa obrátiť na profesionálov z autoservisu Rapid v Stupave. Tí vám odporučia ideálny olej pre vaše auto a zabezpečia jeho odbornú výmenu za prijateľnú cenu. Zárukou kvalít autoservisu Rapid je vysoké hodnotenie na Google (4,9*/5*), jednoduché objednanie online a v neposlednom rade cena za výmenu motorového oleja, ktorá je nižšia až o 70-80% v porovnaní s cenou za výmenu v autorizovanom servise.

zdroj: rapidpneu.sk