Chýbajúca križovatka D1/D4 je škandál

Prečo sme v nadpise križovatke prisúdili prívlastok bizarná? Aj na slovenské pomery ide totiž o unikát, keď si štát objednal obchvat Bratislavy, teda diaľnicu D4, avšak „pozabudlo sa“ na križovatku, ktorá obe diaľnice – D1 a D4 – spojí. Výsledok? Prístavný most si na citeľnú úľavu od áut bude musieť počkať až do jej dokončenia.

Vo výstavbe križovatky nastal najnovšie dôležitý posun. Niežeby ju štát už dokončil, to samozrejme ešte nejaký čas potrvá, no vyriešiť sa podarilo námietky neúspešných uchádzačov. Dnes tak možno skonštatovať, že staviteľom bude definitívne poľský Budimex.

Minister dopravy Andrej Doležal informoval, že križovatka D1/D4 bude stáť takmer 111 miliónov eur a jej výstavba potrvá tri roky. Pôvodné odhady hovorili o cene do 127 miliónoch a čase 3,5 roka, takže pre objektivitu treba dodať, že výsledná dohoda o niečo predčila pôvodné očakávania štátu.

„V rámci prác sa zrekonštruuje diaľnica D1 na úseku Bratislava – Triblavina (Bernolákovo), zároveň sa na tomto 3,6 kilometra dlhom úseku diaľnica zdvihne a rozšíri a skompletizuje sa aj informačný systém,“ cituje Denník N ministra dopravy Doležala. Budimex postaví obchádzkovú trasu, aby z D1ky dokázal presmerovať dopravu a popritom ju začne rekonštruovať a budovať jednotlivé prepojenia na D4.

"Súčasťou zadania bolo urýchlenie a priorizácia výstavby vetiev, čoho výsledkom je, že kľúčový smer Trnava - Jarovce ako aj ďalšie vetvy bude možné sprejazdniť skôr a otvárať ich budeme postupne," spresnil Doležal.

Zdroj: DenníkN