Keď sa ceny plynu hýbu smerom nadol, znižuje to aj dopyt po nafte. V konečnom dôsledku sa tak uľaví motoristom, ktorí boli ešte v minulom roku svedkami cien veľmi blízkych dvom eurám za liter. "Referenčná burzová cena plynu v EÚ spadla v posledných šiestich mesiacoch o viac ako 80 %. To znižuje dopyt po vykurovacej nafte, ktorá je v priemysle využívaná aj ako čiastočná náhrada práve plynu. S poklesom dopytu po vykurovacej nafte klesá aj cena motorovej nafty," citujú Aktuality.sk českého analytika Lukáša Kovandu.

Dôležitú úlohu pri zlacňovaní na pumpách nepochybne zohral pokles cien ropy na svetových trhoch. „Ropa Brent má cenu stále v rozpätí 75-85 amerických dolárov pri stabilnom kurze dolára voči euru. Ruská ropa je na výrazne nižšej cene ako takto pred rokom a udržuje si významný diskont 20-30 amerických dolárov voči rope Brent,“ opisujú analytici Dáta bez pátosu. Momentálne sa počíta s tým, že americká centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, čo takisto nenahráva vyšším globálnym cenám ropy.

Zabúdať nesmieme na európske špecifikum – počas februára totiž začalo platiť sprísnené embargo na ruskú ropu, ktoré vo väčšej miere zasiahlo aj Slovnaft. Ten môže aktuálne produkty z ruskej ropy vyvážať už len do Česka a na Ukrajinu. Ukázalo sa však (aspoň nateraz), že Európa a jej rafinérie sa dokázali pripraviť a čierne scenáre o skokovitom náraste cien na čerpačkách sa nenaplnili. „Oproti maximám cien palív 1,95 eura za liter v roku 2022 u nafty aj u benzínu sme dnes u oboch o takmer 40 centov nižšie (mínus 20%),“ uvádzajú Dáta bez pátosu.

Čo bude ďalej?

Analytici Dáta bez pátosu prichádzajú s pozitívnymi správami pre motoristov: „Dnes je nafta, ktorej sa oproti benzínu predáva 3-krát viac, s cenou 1,55 eura za liter o 7 centov nižšie ako ku koncu roka 2022. Benzín je naopak oproti koncu roka o 7 centov vyššie: 1,57 eura. Trend poklesu trvá a predikciu miernych poklesov potvrdzujeme.“

Koncové ceny palív na čerpacích staniciach z dlhodobého hľadiska klesajú, no zatiaľ sa do ich ceny podľa expertov naplno nepremietli nielen nižšie ceny ropy, ale ani plynu a elektriny, ktoré sú pri výrobe potrebné. "Preto je racionálne očakávať mierny pokles aj u ceny benzínu, ale aj nafty,“ uzatvárajú Dáta bez pátosu.

Zdroj: Aktuality.sk, Dáta bez pátosu