DeLorean DMC-12 sa vyrábal v rokoch 1981-1982 v severoírskom meste Dunmurry a následne sa exportoval na trh do USA. Celkovo sa vyrobili približne 9000 kusov z ktorých do dnešného dňa prežila viac ako polovica. Design vytvoril Giorgetto Giugiaro a bez väčších zmien sa dostal až do sériovej výroby. Auto malo okrem iného dva poznávacie znaky: karosériu z nehrdzavejúcej ocele (alias materiál inox) ktorá sa nelakovala, takže všetky kusy boli strieborné (až na 3 kusy, ktoré boli pozlátené). A druhý znak boli dvere, ktoré sa otvárali nahor podľa vzoru Mercedes Gullwing.

Auto malo 2,8 V6 motor uložený v strede pred zadnou nápravou a jeho výkon bol 130-150 k, čo pri váhe 1230kg dávalo len priemerné výkony. Jeho darcom bolo konzorcium PRV (Peugeot-Renault-Volvo). Už postavené prototypy dostal na "tuning" istý pán menom Colin Chapman, ktorý týmto autám vyšlachtil ich podvozky. Podľa niektorých zdrojov má DMC-12 takmer identickú zadnú nápravu s Lotusom Esprit.

Na konci roka 1982 sa však firma dostala do finančných ťažkostí a navyše jej majiteľa poslali pred súd (podozrenie z pašovania drog). Výroba bola v tom istom roku ukončená a čiastočne obnovená až v roku 2005, keď značku a všetky práva kúpil nový majiteľ.

Troška nostalgie nezaškodí a tak si pozrite dobovú reklamu na toto unikátne auto. Až mám chuť si jedno kúpiť...

Galéria

Galéria: 5 obrázkov