Poliaci zmenili spôsob platby za užívanie diaľnic

Doteraz sme boli zvyknutí, že za prejazd po súkromných a štátnych diaľniciach platili na miestnych mýtnych bránach, od decembra ich čaká zmena. Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov budú platiť mýto prostredníctvom štátnej aplikácie e-TOLL, tí zahraniční vodiči si budú musieť diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez unikátny systém Autopay. Ten je najkomplexnejším a prakticky jediným riešením pre každého, kto nemá poľský bankový účet. Ak vodič nebude mať na konkrétnych úsekoch platný lístok, hrozí mu pokuta 500 PLN.

Autopay je rýchly automatický online a offline platobný systém. Ako prvý v rámci Európy využíva technológiu na výber elektronického mýta na mýtnych bránach v omnoho väčšom rozsahu, ako iné podobné systémy. Vďaka Autopay môžu vodiči prechádzať mýtnymi úsekmi diaľnice medzi mestami bez zastavenia. Platí sa automaticky a bezkontaktne, čo je v súčasnosti pri koronavírusovej pandémii veľká výhoda. Stačí, aby aplikácia v mobile bežala na pozadí.

Prehľad úsekov, na ktorých je možné v Poľsku od decembra 2021 platiť len formou aplikácie v mobile.

 

Proces nákupu diaľničného lístka v aplikácii Autopay je veľmi intuitívny a pohodlný. Nemusíte vôbec poznať názvy križovatiek ani dátum cesty. Vďaka tomu máte pri cestovaní úplnú flexibilitu. Keď sa blížite k vybranému spoplatnenému diaľničnému úseku, systém automaticky zakúpi lístok. Vodič nemusí robiť nič.

Systém Autopay na poľských vnútroštátnych diaľniciach A2 Konin – Strykow (Lodž) a A4 Vroclav – Sosnica (Gliwice) a súkromných diaľniciach AmberOne A1 (Toruň – Gdansk) a A4 Katovice – Krakov je založený na tzv. GeoFencingu, ktorý zaznamenáva presný pohyb vozidla. Technológia dostáva informácie z telefónu len vtedy, keď auto prechádza cez vstupné a výstupné body spoplatnenej cesty. Zaregistrovať sa do systému zaberie len pár minút. Autopay tiež umožní nákup diaľničných lístkov v predstihu na webovej stránke ebiletautostradowy.pl.

Pripravujú systém pre celú EÚ

Autopay má ambíciu priniesť unikátny softvér aj do ďalších krajín. V niekoľkých štátoch už síce podobné riešenia fungujú, ale sú zastarané a menej flexibilné ako tá od poliakov. Aktuálne najväčšou výzvou je vytvoriť systém, ktorý bude aplikovateľný na už existujúce technické riešenia v celej EÚ.

V súčasnosti má každá krajina svoje vlastné riešenie vyberania diaľničných poplatkov. To však núti vodičov, ktorí cestujú medzi jednotlivými štátmi, aby sa vopred oboznamovali s miestnymi pravidlami a dodržiavali ich. My chceme vytvoriť komplexný systém, ktorý umožní pohybovať sa po celej Európskej únii pomocou jednej aplikácie bez dopravných zápch na diaľničných mýtnych bránach, bez nálepiek na oknách, bez stresu a navyše pri nižších emisiách,“ hovorí člen predstavenstva spoločnosti Autopay Miłosz Kurzawski. V budúcnosti by sa tak na európskych diaľniciach mohli vykonávať „automatické platby autom“. Evidenčné číslo vozidla sa bude využívať ako nástroj na vykonanie transakcie tak, ako to poznáme pri platbe kartou alebo mobilom. Budete ním môcť zaplatiť diaľničné poplatky, parkovné, benzín či v ,drive-thru´ reštauráciách.