Ak chcete ísť na výlet alebo dovolenku autom do vzdialenejšej krajiny, napríklad Slovákmi obľúbeného Chorvátska, musíte prejsť viacerými krajinami. Pochopiteľne, ak nechcete zbytočne strácať čas na okreskách a prejazdom dedinami, zvolíte diaľnice. To však niekedy môže vyjsť draho, pretože si musíte kúpiť nielen diaľničnú známku na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Slovinsku a napokon i v Chorvátsku. U nás máte najkratšiu známku platnú 10 dní, v takom Slovinsku len na 7. V prípade výletu dlhšieho ako týždeň či desať dní si tak musíte známku kúpiť ešte raz, alebo rovno zaplatiť za mesačný kupón. Vo väčšine prípadov to sú vyhodené peniaze a motoristi aj preto už dlhé roky volali po jednodňovej diaľničnej známke. 

1 známka na 1 deň, plátna v celej EÚ

Novinka schválená Európskym parlamentom preto určite poteší nejedného šoféra. Prichádza totiž jednotná diaľničná známka na jeden deň, pričom jej najväčšou výhodou bude univerzálnosť. Zakúpite si ju kdekoľvek a budete ju môcť po dobu 24 hodín využívať vo všetkých členských krajinách EÚ. Motoristi tak ušetria nemalé peniaze. Skvelou správou tiež je, že sa tejto novinke nevyhne ani Slovensko, nakoľko podľa prijatej legislatívy budú mať všetky členské štáty povinnosť túto známku akceptovať. 

Na jej zavedenie si však ešte nejaký čas počkáme. Najprv bude totiž k dispozícii len pre nákladné vozidlá a až časom si svoju cestu nájde aj medzi osobáky. Štáty navyše majú na zavedenie jednodňovej známky do praxe až dva roky. 

Eurovignette bude platiť v celej EÚ. Cena však bude závisieť od emisii. 

Mnohí majú určite radosť, no zároveň nová známka čelí nemalej kritike. Pýtate sa prečo? Kvôli cene. Tá bude totiž variabilná a líšiť sa bude v závislosti na konkrétnom vozidle, pre ktoré bude kupovaná. Áno, EÚ aj do tohto dokázala zatiahnuť emisie a majitelia áut, ktoré ich produkujú viac, si skrátka za známku priplatia.

Časť motoristov preto hovorí o diskriminácii majiteľov starších vozidiel a zároveň zvýhodňovanie ľudí, ktorí si môžu dovoliť nové auto. Zvýhodnené by však mali byť aj elektrifikované vozidlá, teda nielen elektromobily ale napríklad aj plug-in hybridy, aj keď v ich prípade nejedna štúdia dokázala, že sú schopné vyprodukovať vyššie emisie ako staršie vozidlá so spaľovacími motormi. Čo si o novej jednodňovej diaľničnej známke myslíte? Je to dobrý nápad? A jeho reálizácia? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: UnitedLife