Toyota Prius autnomne auto

Autonómne autá budú zo začiatku veľmi drahé, podľa štúdie IHS budú v roku 2025 o 7 000 až 10 000 dolárov drahšie ako štandardné autá. Časom ich cena klesne a postupne vytlačia ľudí spoza volantu.

Viaceré automobilky uvažujú týmto smerom a už rozbehli projekty áut bez šoféra. Niektorí sa spojili napríklad s Googlom, ktorý sa tejto oblasti venuje už dlhšie. Čo to pre nás znamená a koľko to bude stáť? Štúdia IHS predpokladá, že v roku 2025 dosiahne počet predaných autonómnych áut asi 0,2% z celkového predaja nový vozidiel. Nízke predaje bude mať na svedomí cena, pretože takéto auto bude o 7 000 až 10 000 dolárov drahšie ako auto šoférované človekom. V štúdii sa tiež píše, že v roku 2035 stúpnu predaje na 9,2%. Zase bude rozhodujúca cena, pretože autonómne auto bude už len o asi 3 000 dolárov drahšie ako štandardný model.

Audi TTS autonomne auto

Ľudia vnímajú autonómne autá rôzne. Ako sa príchod tejto technológie prejaví na nehodách? Podľa štúdie IHS majú 90% smrteľných nehôd na svedomí vodiči.  Ak z tejto rovnice vyškrtneme človeka, tak by sme mali byť svedkami toho, že čím ďalej, tým bude menej smrteľných nehôd. Autonómne autá zo sebou prinášajú aj zlé správy, pretože postupne vytlačia ľudí spoza volantu. Profesionálni vodiči ich nebudú mať veľmi radi, lebo oni, vodiči nákladiakov a zásielkových služieb, budú prví, ktorých autonómne autá postupne nahradia.

Lexus autonomne auto

KÚPILI BY STE SI AUTONÓMNE AUTO?
  • Určite, je to výborná vec. ( 16% )

     

  • Áno, ale len na cestu do práce. Chcem aj tradičné auto na víkend. ( 7% )

     

  • Nikdy! ( 78% )

     

Odpovedalo 121 ľudí  

Zdroj: autoblog.com