Autosalón v Ženeve

To, že sa koronavírus dotkne aj automobilového sveta, sme prvýkrát pochopili pri zrušení autosalónu v Ženeve. Jedno z najväčších podujatí sveta automobilov sa zrazu nekonalo a automobilky tak prišli o ideálnu možnosť predstaviť nové modely. Pokračovalo to zrušením takmer všetkých autosalónov a motor show na svete.

FCA a Ferrari 

Následne začali zatvárať brány svojich továrni aj automobilky. Medzi prvými boli talianske značky. Ako všetci vieme, Taliansko je európskou krajinou s najväčším počtom nakazených a úmrtí. Nákaza sa tu šíri nezastaviteľným tempom a uzavretie tovární, kde sa v uzavretom priestore zoskupuje aj niekoľko tisíc ľudí, bolo správne riešenie. Koncern FCA (Fiat Chrysler Automobiles), pod ktorého krídla patrí aj Alfa Romeo či Maserati, zavrel továrne zatiaľ do 27. marca 2020, čo sa ale celkom iste bude predlžovať. Koncern nasledovalo Ferrari, ktoré zavrelo továreň v Maranelle, a tak aktuálne nepracuje ani na monoposte F1. Nemajú sa kam ponáhľať, keďže seriál F1 2020 tiež nejde v riadnom režime, ak v nejakom vôbec tento rok pôjde. Otvorenú továreň už nemá ani Lamborghini, či známy výrobca bŕzd, Brembo.

Ford a SEAT v Španielsku

Po tom, čo boli traja zamestnanci pozitívne testovaní na CoViD-19, musel svoju továreň vo Valencii zavrieť aj Ford. Od 19. 03. 2020 plánuje zavrieť aj ďalšie továrne v Európe. V Španielsku už nevyrába ani SEAT, ktorý taktiež zaviedol tieto opatrenia.

PSA Group

K radikálnejšiemu opatreniu pristúpil koncern PSA. Ten zavrel brány tovární po celej Európe. Rovnako v tomto prípade je ich uzatvorenie zatiaľ naplánované do 27. 03. 2020, no so stále rastúcim počtom nakazených je vysoko pravdepodobné, že továrne budú musieť zostať zavreté dlhšie.

V Číne pomáhali s výrobou rúšok a dezinfekcií aj automobilové továrne. Čínsky výrobca áut BYD dokonca vyrábal až 5 miliónov rúšok denne, čo z neho robilo najväčšieho výrobcu rúšok na svete. O zavedení tohto precedensu rozmýšľajú aj vo Veľkej Británii, kde diskutujú s výrobcami ako Ford a Honda o možnosti výroby podobných produktov.

Situácia na Slovensku

Na Slovensku už automobilový priemysel takmer nedýcha. Továrne zavreli okrem PSA aj Volkswagen Bratislava a Jaguar Land Rover. Posledným mohykánom ostala KIA, no pravdepodobne aj to je len otázka času. Volkswagen Group zatvára továrne aj po celej Európe.

Škoda Auto zatvára

U našich susedov v Česku sa rozhodlo aj o zavretí tovární Škoda Auto. To bude platiť od dnes (18. 03. 2020) od 22:00 hod. na nasledujúce dva týždne. Čo bude potom, ešte nikto netuší. Továreň Hyundai v Nošoviciach má ešte otvorené, no aj to je otázkou času, keďže mnohé kamióny s automobilovými súčiastkami stoja na hraniciach, čím je obmedzená výroba.

Väčšina automobilových továrni v Európe je už zavretá, čo je nepochybne správne riešenie a pomôže to pri prevencii ďalšieho šírenia tohto vírusu. Zdá, že jedinou krajinou v Európe, ktorá zaryto vzdoruje, je Veľká Británia, ktorá presadzuje postup takzvaného skupinového budovania imunity a na počet nakazených v krajine sú ich opatrenia podľa mňa veľmi benevolentné. 

F1 v nedohľadne

Nie sú to však len továrne automobiliek, ktoré museli byť zavreté. Zrušilo sa aj množstvo motoršportových podujatí. Medzi prvými bola F1, konkrétne Veľká cena Austrálie. Po tom, čo sa jeden z mechanikov McLarenu nakazil koronavírusom, odstúpil celý tím. Vedenie F1 čakalo do poslednej sekundy a podujatie rušiť nechcelo. Napokon o tom rozhodlo až hlasovanie samotných tímov. Kedy sa sezóna začne je nateraz neisté, no štart sa nepredpokladá skôr ako v máji. 

Tímy F1 sa museli pobaliť a odísť. Monoposty pritom neprešli ani meter.

Na koronavírus doplatil aj svetový šampionát rally, WRC. Prvé dve podujatia v Monte Carle a vo Švédsku sa síce stihli uskutočniť, no tretia súťaž v Mexiku, ktorá sa konala minulý víkend, bola ukončená skôr (už v sobotu 14. 03. 2020), aby mali tímy čas presunúť sa domov. Nasledujúca rally v Argentíne bola odložená a nateraz je tiež neurčité, kedy bude sezóna pokračovať. 

Rally Mexico 2020

Presunúť sa zrejme bude musieť aj 24h Le Mans a zrušilo sa aj niekoľko pretekov Formuly E. Prvé podujatie WTCR, ktoré sa malo konať 24.-26.4. v Maďarsku, bolo taktiež zrušené a rovnako boli odložené aj prvé tri preteky britského seriálu cestovných automobilov BTCC.

Nám neostáva nič iné, len byť disciplinovaný a ostať doma. To, ako rýchlo sa bude nákaza šíriť, záleží hlavne na nás. Buďme preto zodpovední a zbytočne nesťažujme prácu a neohrozujme lekárov ako aj iných ľudí svojim ľahkovážnym správaním.