Lexus ES predstavili v roku 2018 a prvýkrát modernizovali v roku 2021. Je najobľúbenejší sedan značky. Trochu prekvapivo, oslovuje rovnako súkromných aj firemných používateľov. K vysokej atraktivite prispieva pohodlie, priestor, úspornosť prevádzky. Teraz sa k tomu pridáva aj značne ľahšie používanie, ktoré je prioritou nového multimediálneho systému ES. Systém navrhnutý s ohľadom na ľahký prístup k informáciám, komunikačným funkciám a zábave je v porovnaní s predchodcom rýchlejší a pýši sa intuitívnejším ovládaním a vylepšenou funkčnosťou. Nové funkcie zahŕňajú bezdrôtovú integráciu smartfónov prostredníctvom Apple CarPlay (alebo káblové pripojenie cez Android Auto), cloudovú navigáciu a rozpoznávanie hlasu.

Cloudová navigácia poskytuje dopravné informácie v reálnom čase a informovanie o udalostiach na trase v záujme ľahšieho plánovania ciest bez zbytočných zdržaní, pričom ďalej môže zahŕňať informácie o cenách paliva alebo voľných parkovacích miestach. V prípade výpadku cloudového pripojenia je naďalej zaistené pokrytie pomocou vstavanej navigácie. Jej dostupnosť závisí od konkrétneho trhu.

Pokyny stačí vysloviť

ES je teraz vybavené palubným asistentom Hey Lexus, ktorý reaguje na hlasové príkazy umožňujúce ľahšie volanie, ovládanie audiosystému a klimatizácie alebo hľadanie na internete. Asistent podporuje 19 európskych jazykov vrátane slovenčiny a reaguje na pokyny zadávané prirodzenou rečou.

K vylepšeniu funkcií konektivity prispela aj modernizácia palubného komunikačného modulu (DCM), cez ktorý vozidlo komunikuje s mobilnými sieťami a internetom. Pocit istoty teraz ešte zvyšuje pripojenie k službe e-Care. Akokoľvek je technická porucha vozidla málo pravdepodobná, táto služba poskytne vodičovi potrebné rady na základe diagnostiky údajov vozidla. Prostredníctvom tzv. zdravotnej prehliadky (Health Check Report) služby e-Care zaisťuje Lexus nepretržité sledovanie vozidla.

Diaľkový prístup cez mobilnú aplikáciu

Modul DCM po modernizácii ďalej umožňuje diaľkový prístup používateľa k ES cez mobilnú aplikáciu Lexus Link. Touto cestou je možné na diaľku zamykať a odomykať dvere, aktivovať výstražné svetlá a nastavovať klimatizáciu alebo kúrenie ešte pred nástupom do vozidla.

Každodenné súžitie s ES uľahčuje aj prepracovaný stredový panel v prednej časti kabíny. Jeho súčasťou sú teraz dva držiaky nápojov a bezdrôtová nabíjačka, ktorá je v záujme ľahšieho prístupu zabudovaná na vonkajšej strane schránky panela. Na mieste pôvodnej dvojice portov USB-A a jednej zdierky AUX je teraz jeden port typu USB-A na prehrávanie audia vo vysokej kvalite a jeden port typu USB-C na nabíjanie zariadení. Ďalšia zmena v interiéri sa týka ponúkaných farebných vyhotovení: odtieň Rich Cream (sýta krémová) bol nahradený odtieňom Ammonite Sand (piesková amonit).

Zmeny sa dotkli aj vonkajšieho vzhľadu ES s uvedením novej línie výbavy F SPORT Design. Vozidlo v tomto prípade odlišujú čierne 19-palcové zliatinové kolesá, ponuka 10 odtieňov karosérie a štyroch farebných vyhotovení interiéru, resp. emblém F SPORT Design na oboch predných blatníkoch. Lexus ES v modelovej verzii 2023 sa začne vyrábať v tomto roku v auguste a prvé vozidlá by mali do autosalónov doraziť v októbri 2022.