Ak čakáte nejakú super mašinu, tak vás sklamem. Prototyp Googlu je jednoduchý stroj, ktorý odvezie dvoch ľudí. Maximálnu rýchlosť mu obmedzili na 40 km/h. V aute nenájdete štandardné ovládacie prvky, takže žiadny volant, pedále, riadiaca páka či ručná brzda. O všetko sa stará softvér, ktorý vidí 274 m na každú stranu pomocou senzorov. 

Prototyp autonómneho auta Googlu nemá volant, pedále, či ručnú brzdu. O všetko sa stará softvér, ktorý dovolí autu jazdu maximálne rýchlosťou 40 km/h.

Google postavil prototypy ako jednoduché vozidlá, ktoré umožnia inžinierom testovať vlastnosti auta, rýchlo identifikovať problémy a oblasti, ktoré potrebujú ďalší vývoj. Zámerom je postaviť také auto, ktoré vás dovezie do cieľa na stlačenie tlačidla, bez zásahu človeka do riadenia. Chris Urmson, riaditeľ projektu autonómneho auta v Google hovorí: „Pracovali sa sme na dosiahnutí cieľa, aby vozidlo nieslo celé bremeno šoférovania samé. Len si predstavte – môžete isť na obed do mesta bez toho, aby ste 20 minút hľadali parkovacie miesto. Starší ľudia budú môcť slobodne jazdiť, aj keď už nemôžu šoférovať. Opitý a nepozorný vodiči? História.“

Google car

Google predstavil jednoduchý prototyp autonómneho auta

Spoločnosť postaví približne 100 prototypov. Testovať začnú v lete a prvú várku áut vybavia aj konvenčným riadením z dôvodu bezpečnosti. Ak budú autá fungovať dobre, Google by chcel pripraviť pilotný projekt autonómnych áut pre Kaliforniu. „Ak vývoj technológie pôjde tak, ako dúfame, budeme spolupracovať s našimi partnermi, aby sme našu technológiu bezpečne priviedli na svet,“ dodal Urmson.

Lenže je toto smer, ktorým chceme ísť?

Google car

Zdroj: autocar.co.uk