Citroen C3 Aircross

Citroen C3 Aircross dosiahol na 5 hviezdičiek (príbuzenský Citroen C3 získal hviezdy 4) aj s výsledkom 85 % za ochranu dospelých. To bolo spomedzi všetkých novo testovaných vozidiel to najnižšie hodnotenie spolu s Oplom Crossland X. Zaujímavé je, že všetky zvyšné modely dosiahli na hodnoty nad 90 % za ochranu dospelých. Naopak, za ochranu detí si C3-ka vyslúžila 82 %, za ochranu chodcov však len 64 %. Poslednou disciplínou boli asistenčné systémy, v ktorých získal Citroen 60 %.

Mitsubishi Eclipse Cross

Ďalším v poradí je u nás menej známy model Mitsubishi Eclipse Cross. Tento crossover (alebo malé SUV, doplňte si, čo preferujete), získal vynikajúcich 97 % za ochranu dospelých, čím získal spomedzi novo testovaných áut druhé najvyššie hodnotenie v tejto časti. Za ochranu detí získal model 78 %, za chodcov slušných 80 % a za asistenčné systémy 71 %. Dokopy to stačilo na 5 hviezdičiek.

Opel Crossland X

Opel Crossland X získal rovnako ako Citroen C3 Aircross za ochranu dospelých „len“ 85 %. Aj to však stačilo na plných 5 hviezdičiek. Za ochranu detí získal 84 %, za chodcov 62 % (najmenej spomedzi novo testovaných vozidiel) a za asistenčné systémy 57 % (tiež najmenej spomedzi všetkých novo testovaných modelov).

Seat Arona

Ďalším v poradí bol Seat Arona, malý mestský crossover. Ten získal s 95 % ochranou dospelých plný počet 5 hviezdičiek. Takmer identický model Ibizy tak kopíroval jej výsledky (niektoré testy prebrali z Ibizy), ochrana dospelých bola dokonca lepšia ako v Ibize, i keď mali rovnaký počet %. Za ochranu detí získala Arona 80 %, za ochranu chodcov 77 % a v poslednej disciplíne asistenčných systémov dostatočných 60 %.

Škoda Karoq

Azda najočakávanejší model na Slovensku, Škoda Karoq, získala tiež plný počet hviezd a za ochranu dospelých 93 %. Nástupca Yetiho tak nesklamal a získal rovnaký počet hviezdičiek. Za ochranu detí získal model 79 %, za ochranu chodcov 73 % a za asistenčné systémy takmer najnižšie číslo spomedzi nových modelov, „len“ 58 %.

Volkswagen Polo

Ďalšie 2 modely do testu „doviezol“ Volkswagen. Prvým je malé Polo, ktoré získalo vo svojej triede veľmi slušných 96 % za ochranu dospelých a celkovo 5 hviezdičiek. Za ochranu detí má model až 85 %, za ochranu chodcov 76 % a za asistenčné systémy len 59 %.

Volkswagen T-Roc

Príbuzenský T-Roc, ako novinka medzi crossovermi, tiež nesklamal a získal 5 hviezd. Do celkového hodnotenia započítali 96 % za ochranu dospelých, 87 % za ochranu detí, 79 % za ochranu chodcov a 71 % za asistenčné systémy. Za lepší výsledok v asistenčných systémoch podľa Euro NCAP môže asi sériovo dodávané upozornenie na udržanie v jazdnom pruhu.

Volvo XC60

Najlepší výsledok si pripísalo (5 hviezd a jedno z najlepších hodnotení), ako býva zvykom, Volvo so svojim modelom XC60. Za ochranu dospelých získalo 98 %, za ochranu detí 87 %, za ochranu chodcov 76 % (iba v tomto hodnotení ho predbehlo Mitsubishi a VW T-Roc) a za asistenčné systémy až 95 %. Získať 5 hviezdičiek však v budúcom roku nebude také jednoznačné. Euro NCAP totiž tvrdí, že sprísni pravidlá. Uvidíme, čo to spraví s testami nových modelov.

Zdroj foto: Euro NCAP

EuroNCAP Volvo XC60 2017