Varovanie pre troch výrobcov elektromobilov z Číny

Dočasné clá, ktoré mali byť pôvodne oznámené do 5. júna, by predstavovali pre čínskych výrobcov elektrických áut nové náklady v hodnote miliárd dolárov.

Cieľom časového odkladu je, aby sa celý problém nestal súčasťou predvolebnej kampane, uviedol nemecký magazín Spiegel, ktorý o tejto správe informoval ako prvý.

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú 6. až 9. júna. Zdroj spravodajskej agentúry Reuters tvrdí, že nový termín mal byť stanovený na 10. júna, deň po zverejnení výsledkov volieb, hoci sa špekuluje, že zmena môže súvisieť aj s údajným technickým problémom s dokumentom, ktorý vyvstal na poslednú chvíľu.

Hovorca Európskej komisie uviedol, že dátum ešte nie je potvrdený. Vyšetrovanie, ktoré sa oficiálne začalo 4. októbra, môže trvať až 13 mesiacov. Komisia má právomoc uložiť dočasné antisubvenčné clá. Tie môžu potenciálne viesť k novej obchodnej vojne s Čínou a nepochybne aj nárastu napätia vo vzájomných vzťahoch. EÚ však chce ochrániť domácich európskych producentov pred obchodnými praktikami, ktoré môžu poškodiť jej domáci trh.

Brusel medzičasom varoval troch čínskych výrobcov elektrických vozidiel, že neposkytli dostatočné informácie pre antisubvenčné vyšetrovanie, povedali začiatkom tohto mesiaca agentúre Reuters dvaja ľudia oboznámení s prípadom.

Zdroj: Reuters / foto: cz.depositphotos.com