S rýchlou rockovou hudbou vodič zagresívnie

Výskum Technickej univerzity v južnej Číne ukázal, že hudba s rýchlym tempom (nad 120 beatov za minútu) nás podvedome ovplyvňuje a máme tendenciu jazdiť rýchlo a nepravidelne. Účastníci výskumu jazdili na simulátoroch po šesťprúdovej diaľnici v intervaloch 20 minút. Počas jazdy im púšťali rôzne hudobné žánre a sledovali ich správanie. Pri vypnutej hudbe zmenil vodič pruh 70-krát za 20 minút. Ak hrala rocková hudba, číslo sa zdvojnásobilo (140-krát). Okrem toho vodiči pri tomto žánri prekračovali povolenú rýchlosť v priemere o 8 km/h.

Podľa štúdie sa ako najnebezpečnejšou ukázala pesnička American Idiot od Green Day, ktorá má až 189 beatov za minútu. Ako veľmi negatívne pre náš jazdný štýl sa ukázali aj Mr Brightside od The Killers, Don’t Let Me Down od Chainsmokers a Born to Run od Bruca Springsteena. Podobných pesničiek je omnoho viac, no podľa štúdie sú práve tieto TOP. 

Legendárna pesnička Stairway to Heaven od Led Zeppelin bola zase označená ako najmenej nebezpečná počas šoférovania. Jej nízky počet beatov za minútu, 63, nás nenúti ponáhľať sa. Ďalšími „bezpečnými“ pesničkami sú podľa štúdie: Under the Bridge od Red Hot Chilli Peppers, God’s Plan od Drake, Africa od interpreta Toto a Location od Khalida. 

Prikladám aj pár pesničiek, pri ktorých som sa viackrát pristihol, že šliapem na plyn viac, ako by som mal :)

The Black Eyed Peas - Pump It

AC/DC - Thunderstruck

Lemaitre - Closer ft. Jennie A.

The Dandy Warhols - Bohemian Like You

Panjabi MC - Mundian To Bach Ke