Zavedenie eznámky by zvládli lepšie aj v KOCÚRKOVE! A zdá sa, že to, čo vieme, ešte stále nie je všetko...

Až tretina vodičov, ktorí nemali kúpenú diaľničnú známku a rýchlostné cesty D a R tento rok využívali na čierno, nakoniec pokutu nedostane vôbec. Prečo? Megamiliónový systém totiž až v tretine prípadov nedokázal kvalitne a čitateľne odfotiť evidenčné čísla (po starom ŠPZ) áut v pohybe. Tie sú nutnou súčasťou dokumentácie pre udelenie pokuty. NDSka zaznamenala od začiatku roka viac než 309 000 domácich a viac než 600 000 šoférov bez platnej známky. Tretina z tohto počtu je zhruba 300 000 vozidiel, čo pri súčasnej výške sadzby pokuty 150 € predstavuje šialených 91,5 milióna eur nevyzbieraných na týchto pokutách.

tretina vodicov pokutu za dialnice za r2016 nedostane vobec

IT amatérčina v SR pokračuje...

Systém elektronických diaľničných známok na Slovensku spustili začiatkom roka 2016. Ukazuje sa, že spackaná amatérska práca všetkých zainteresovaných nemá konca a pokračuje aj 11 mesiacov po spustení ostrej prevádzky. Systém viac nefunguje ako funguje.


Pôvodné pokuty 300 €/deň neboli ani zlý žart

Najprv sme žasli nad výškou schválených pokút. So sumou 300 € za každý deň neoprávneného použitia diaľnice to bolo nad morálnym limitom a často možnosťami aj lepšie situovaných vodičov. Neuhradená známka by vás po mesiaci stála cenu malého osobného auta 9300 €. Ak by ste užívali diaľnicu celý rok, bolo by to až takmer 110 000 €! To bol, samozrejme, hotový nezmysel.


Nemá kto pokutovať?

Následne sa ukázalo, že to s pokutami až také horúce nebude, lebo ich celé mesiace nemal kto zasielať a vybavovať. Tento "detail" totiž pri spúšťaní celého systému eznamka.sk akosi opomenuli. Dnes má výber pokút v kompetencii každý okresný úrad. Jeho zamestnanci však pracujú na základe podkladov NDSky. Tá je v priamom područí Ministerstva dopravy. Ukazuje sa, že mnoho záberov zo zaslaných podkladov nemá požadovanú, ba dokonca ani čitateľnú kvalitu a preto z nich nie je možné niekedy ani len identifikovať vozidlo. Teda ani overiť, či auto má, alebo nemá známku uhradenú. Prečo je to celé takto dopletené, nik rozumne vysvetliť nedokáže. Viacerí si myslia, že by bolo oveľa efektívnejšie, keby pokuty mohla vyberať priamo NDS. 


Prijateľné nové sadzby 

Výška pokút za diaľničné známky sa s príchodom nového ministra dopravy pre pôvodnú nezmyselnosť znova dostala do národnej rady na pretras. Aktuálne platí, že pokuta za neoprávnené použitie diaľnic je 150 € najviac raz mesačne. Ak pokutu uhradíte do 14 dní, štát pokutu zníži na 100 €. Ak pokutu neuhradíte, novú za ďalší mesiac nedostanete, no môžete očakávať návrh na vykonanie exekúcie. Okresné úrady začali zasielať prvé pokuty len začiatkom novembra 2016.


Stále nevedia ako na čiernych užívateľov diaľnic zo zahraničia

Ministerstvo dopravy stále nevie, ako pokutovať vodičov zo zahraničia. Aj pre nich však podľa všetkého platí, že pokutu môžu dostať rovnako ako slovenskí vodiči spätne až 3 roky od porušenia tejto povinnosti.