Policajný autobus je opäť v akcii. Tento týždeň znova vyrazil na cesty v Českej republike, kde pomáha štátnej dopravnej polícii kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Nejde pritom o žiadnu horúcu novinku, podľa českých médií vyrazil tento pondelok 8. júna 2020 do „ostrej“ hliadkovej služby už siedmy raz.

No povedzte, čakali by ste to? Natáčanie priamo z autobusu.

Pozor na telefonovanie

„Akciu sme zamerali na skrytú kontrolu kamiónov,“ povedal pri jednom z prvých nasadení policajného autobusu plk. Mgr. Dušam Věžnský z českého policajného zboru. „Snažíme sa tak monitorovať, čo vodiči kamiónov v kabíne počas jazdy vlastne robia,“ dodáva Věženský. Pri poslednej akcii autobusu so špeciálnym poslaním bolo do akcie nasadených 12 príslušníkov polície a zamerali sa na dodržiavanie pravidiel nielen na českej diaľnici D10, ale aj na jednej z najvyťaženejších ciest I. triedy I/35.

Telefonovanie za volantom je jedným z najnebezpečnejších zlozvykov súčasnosti.

Zastaví vás iná hliadka

Posledná akcia bola zameraná nielen na telefonovanie počas jazdy, ale aj na nesprávne predchádzanie, používanie bezpečnostných pásov či dokonca na predmety brániace vo výhľade z vozidla. Ak policajný autobus zaznamená priestupok, oznámi ho hliadke jazdiacej v odstupe za alebo pred autobusom a tá vinníka následne zastaví. V prípade potreby má samozrejme k dispozícii videozáznam natočený priamo z autobusu.

Čo si myslíte, mal by podobný autobus význam aj na slovenských cestách?