Porsche svoj nový infotainment pre staré autá nazval Porsche Classic Communication Management (PCCM) a otvára ním svet digitalizácie pre majiteľov starých áut.

PCCM vyvinuli v dvoch verziách, pre 1DIN a 2DIN vstavané prístroje. Oba systémy ponúkajú dotykovú obrazovku s vysokým rozlíšením a moderné funkcie, ako som už spomenul DAB či Apple CarPlay.

Do takéhoto interiéru sa mi dotykový farebný displej vôbec nehodí.

Výhodou takéhoto riešenia pre automobily so slotom 1DIN je obrovský, jednoducho tam pripojíte novú jednotku a nemusíte nič prerábať. Žiadne dodatočné kryty či dorábanie držiakov. Ak by ste nepotrebovali dorábať anténu pre GPS tak je to takpovediac plug and play.

Navigácia je dostupná aj v 3D zobrazení (na 3,5-palcovom displeji), teda to, čo prišlo do štandardu až v tomto storočí. Vďaka príjmu digitálneho rádia má tento systém ešte jednu výhodu. Ak nám raz vypnú analógové rádiové vysielanie (a to sa raz stane, v takom Nórsku už FM vysielanie nefunguje 3 roky), stále budete môcť počúvať svoje obľúbené rádio. Toto je jednou z vecí, ktorej sa obávam pri svojich starších autách. Jednoducho vás CD a kazety časom omrzia a budete si chcieť vypočuť aj aktuálne stanice, to však bez DAB už nebude možné.

2DIN pre mladšie youngtimery

Pre modely 911 generácie 996 a Boxster 986 už je určený PCCM Plus. Keďže tieto modely mali prvý PCM systém vo formáte 2DIN, pre nich je určený PCCM Plus 2DIN. K dispozícii je tak 7-palcová dotyková obrazovka a rovnaké funkcie, ako nižší PCCM, v tomto prípade je aj funkcia Android Auto.

V modeloch, kde navigácia v 2DIN formáte už bola od výroby, to nepôsobí vôbec rušivo.

Ako som spomínal, lacné to nebude. 1DIN PCCM bude v predaji za 1439,89 eur a 2DIN PCCM Plus za 1606,51 eur. Na druhej strane, vkusne doplnená výbava staršieho auta o novodobé funkcie priamo od výrobcu, to nie je až tak prehnaná suma, no nie?

Má to vôbec v starom aute zmysel?

Avšak ako sa na podobné dovybavenie starých youngtimerov a veteránov pozeráte vy? Vlastniť starú 911 so „vzducháčom“, nejaká konektivita by ma absolútne vôbec nezaujímala. Ešte pri modeloch 911 996 a Boxster 986, kde už 2DIN navigácia mohla byť vo výbave, to s novinkou nebude až také „do očí bijúce“. Avšak v starých 911 z 80-tych rokov si skutočne neviem predstaviť aj keď 1DIN rádio s dotykovým farebným displejom. Jednoducho k takému autu patrí naladené FM rádio, prípadne kazeta, papierová mapa v priehradke pred spolujazdcom a trocha dobrodružstva na výlete. Veď aj tak s takým autom nebudete jazdiť denne na služobky do cudziny. Máte na to iný názor a kúpili by ste si to do starej 911-ky? Vyjadrite sa v diskusii. Na druhej strane sa mi páči, že Porsche nezanevrelo na majiteľov starých áut a stále pre nich vymýšľa zlepšenia a okrem iného aj udržuje sklad náhradných dielov. To sa o iných značkách nedá povedať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov