Tém, ktorým sa Diess na výročnej konferencii prenášanej prostredníctvom internetu venoval, je viac. Hovoril najmä o ekonomických ziskoch a vyhliadkach do budúcnosti, veľmi zaujímavo však začal hovoriť aj na tému elektrických áut. Práve v nich vidí najbližšiu budúcnosť celého koncernu. Chce nimi ovládnuť všetky segmenty trhu. Zameria sa najmä na lacnejšie elektromobily dostupné pre širšie masy.

Kvôli aktuálnej zdravotnej situácii bola výročná konferencia vysielaná cez internet.

Od prémiových smerom dole

Rok 2020 sa bude niesť v znamení presunu od prémiových elektrických áut k lacnejším a dostupnejším elektromobilom. Ukazuje sa, že pre ziskovosť v celom sektore sú kľúčové počty predaných elektrických áut, ktoré so sebou prinesú aj lacnejšie technológie a zavedenie elektromobility do bežného motoristického života. Zatiaľ stále ide skôr o „exotickú“ záležitosť určenú pre bohatých klientov, prípadne nadšencov ochotných obetovať svoje doterajšie návyky. To chce koncern VW zmeniť. Prvými lastovičkami sú elektrické modely ID.3 a ID.4, nasledovať však majú ďalšie, pričom sa jednotlivé koncernové automobilky zamerajú aj na nižšie a cenovo dostupnejšie segmenty.

Modelom VW ID.3 všetko údajne len začína. Koncern chce ponúknuť až 15 nových elektromobilov.

Zmena štruktúry náhradných dielcov

S odklonom od spaľovacích motorov úzko súvisí aj organizácia zásobovania náhradnými dielcami a komponentmi pre výrobu. Koncern vytvoril v roku 2019 úplne novú obchodnú jednotku Volkswagen Components so 75 000 zamestnancami. Tá momentálne prechádza veľkou transformáciou zameranou aj na dodávateľské podniky. Tie sa výraznejším spôsobom zamerajú na výrobu komponentov pre elektrické autá. Osobitnou kapitolou je už nielen výroba, ale aj samostatný vývoj vlastných akumulátorov.

Plug-in hybridy zostanú

Prechod k elektrickým autám bude samozrejme pozvoľný, podľa Diessa je dôležité vyrábať ziskové elektromobily doplnené plug-in hybridnými verziami niektorých prémiových modelov. Konkrétnejší samozrejme nebol, už teraz však prezradil, že pre modelový rok 2021 by mal mať koncern VW v ponuke 15 sériových elektromobilov a 18 nových plug-in hybridných modelov.