Vynechajme marketingové omáčky z tlačovej správy a prejdime rovno k novým faktom, ktoré o novinke fabrika prezradila. Okrem ďalšej sady oficiálnych fotografií sa konečne dozvedáme viac podrobností o jednotlivých výkonových verziách, ich dojazdoch, aj dynamických parametroch. Škoda Enyaq stojí na podvozkovej platforme MEB a jej celkové rozmery sú 4648 x 1877 x 1618 mm, rázvor má hodnotu 2765 mm. Len pre porovnanie, Škoda Kodiaq je o 57 mm dlhšia, len o 5 mm širšia a o 67 mm vyššia. Rázvor má Enyaq o 25 mm kratší (v porovnaní s Kodiaqom). A čo kufor? Elektrická Škoda Enyaq ponúkne batožinový priestor so základným objemom 585 l.

Enyaq je len o 5 mm užší ako Kodiaq. V kabíne poteší 13-palcovou dotykovou obrazovkou.

Výroba v Čechách, príchod v limitovanej edícii

O sériovú výrobu elektrickej Škodovky sa postará závod v Mladej Boleslavi a jej začiatok je naplánovaný na koniec roka 2020. K prvým zákazníkom by sa však autá mali dostať až začiatkom roka 2021. Škoda Auto pritom príde s rovnakou taktikou, akú používajú nemecké automobilky už dlhší čas, hneď na začiatku sa totiž objaví v limitovanej edícii (1895 kusov) Škoda Enyaq Founders Edition (pri príležitosti 125. Rokov od založenia spoločnosti).

Automobilka sa pochválila aj koeficientom aerodynamického odporu s hodnotou 0,27. V kombinácii s menšou čelnou plochou ako Kodiaq a pneumatikami so zníženým valivým odporom by sa mal Enyaq prerezávať vzduchom naozaj ľahšie než bežné SUV.

Aj ako vRS

Zaujímavé sú najmä technické informácie o jednotlivých výkonových verziách modelu Enyaq. Základom bude Škoda Enyaq 50 (109 kW/220 Nm) so zadným náhonom, s ktorým sa rozbehnete na 160 km/h a z 0 na 100 km/h sa dostane za 11,5 s. Jej batérie majú kapacitu 55 kWh a výrobca jej udáva dojazd 340 km/h. Na opačnej strane tabuľky je verzia Enyaq vRS s pohonom všetkých kolies, dvomi elektromotormi a celkovým výkonom 225 kW (306 k). S ním sa na stovku katapultujete za 6,2 s (Kodiaq RS za 6,9 s), na nemeckej diaľnici zvládne maximálne 180 km/h a vďaka batériám s kapacitou 82 kW (77 kWh využiteľných) má normovaný dojazd 460 km. Viac podrobností nájdete v priloženej tabuľke.

Škoda Enyaq - verzie, výkony a dynamické parametre

Na 80 % za 40 minút

Automobilka nezabúda pripomenúť, že Enyaq budete môcť nabíjať tromi spôsobmi. Z bežnej domácej zásuvky (230 V) striedavým prúdom s výkonom 2,3 kW, prostredníctvom wallboxu s výkonom 11 kW, ktorý by mal vybitú elektrickú Škodovku nabiť za 6 – 8 hodín (podľa kapacity použitej batérie), alebo najrýchlejším, no zároveň najmenej šetrným  spôsobom použitím rýchlonabíjačky s výkonom 125 kW. Ako tvrdia ľudia z fabriky, v ideálnom prípade dostanete rýchlonabíjačkou batériu z 10 na 80 % kapacity za 40 minút.

Škoda Enyaq - nabíjanie batérií

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov