To, čo na úvodnej fotografii na prvý pohľad vyzerá ako štylizované ťažidlá pracovného stola, je v skutočnosti súhrn elektrickej budúcnosti Škody do roku 2026. Česká značka týmto zároveň odhaľuje chystaný vývoj nového štylistického smeru Modern Solid, ktorý firma predstavila vlani prostredníctvom konceptu Vision 7S.

Prvý bude Elroq

Už v priebehu budúceho roka Škoda predstaví elektrický ekvivalent Karoqu alebo presnejšie povedané jeho nástupcu, ktorý má v tejto chvíli už i oficiálne meno. Pôjde o Elroq, bude postavený na platforme MEB a má dĺžku približne 4,5 metra. Automobilka tento model prezentuje v podobe skulptúry nazvanej Compact a tvrdí, že sériový produkt „má byť ideálnym rodinným autom do mesta a prírody“.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Small

O stupienok pod Elroqom bude stáť ďalší úplne nový model predstavený s pracovným označením Small. Malý crossover bude mať dĺžku zhruba 4,1 metra, technicky bude spriaznený so sériovými verziami konceptov Volkswagen ID.2 a Cupra UrbanRebel (na platforme MEB Entry s pohonom predných kolies, odhadovanou kapacitou 38 a 56 kWh a dojazdom 380 km) a Škoda predbežne avizuje aj jeho cenu. Mal by stáť okolo 25 tisíc eur.

Navzdory kompaktným rozmerom auto ponúkne batožinový priestor porovnateľný so Škodou Scala (cca 460 litrov), svetovú premiéru čakajte v roku 2025 a jeho výroba bude prebiehať v španielskej továrni Volkswagenu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Facelift modelu Enyaq

V tom istom roku ako najmenší elektrický crossover Škoda predstaví medzigeneračne modernizované obe karosárske verzie modelu Enyaq, ktoré preberú avizovaný dizajnový jazyk Modern Solid.

Česi sa k možným technickým zmenám zatiaľ nevyjadrili, ale tipujeme, že vrcholné prevedenie by mohlo dostať batériu s kapacitou zväčšenou na 86 kWh, nabíjanie výkonom 200 kW a v základe jeden elektromotor s výkonom 286 koní.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Neoficiálne elektrická Octavia

Pravdepodobne najzaujímavejším a možno najdôležitejším chystaným vozidlom s pracovným menom Combi je elektromobil vo veľkosti Octavie (s dĺžkou 4,7 metra), ktorý bude navrhnutý práve podľa mimoriadne úspešného mladoboleslavského rodinného modelu.

Jeho uvedenie na trh je naplánované na rok 2026 a bude sa predávať súbežne so súčasnou, štvrtou generáciou Octavie, ktorá v tom čase už bude mať za sebou facelift. Aj v tomto prípade by malo byť auto postavené na zmodernizovanej platforme MEB s batériou s kapacitou 86 kWh a možnosťou nabíjať ju jednosmerným prúdom s výkonom 200 kW. Otázne je v tejto chvíli akurát meno, ale šéf Škody naznačuje, že by elektromobil mohol pokračovať ako Octavia iV.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

A vlajková loď...

Vrcholným modelom Škody sa v roku 2026 stane sedemmiestne elektrické SUV s dĺžkou 4,9 metra a momentálne pracovným označením Space. Ak sa trochu pozornejšie pozriete na jeho tvary, vedzte, že máte pred sebou sériovú verziu vlaňajšieho konceptu Vision 7S.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Škoda