Zákaz spaľovacích motorov by ohrozil 13 % tvorby hodnôt v rámci produkcie odvetvia, čo zodpovedá približne 48 mld. €.

Nemecký ekonomický inštitút Ifo rovnako ako nemecký automobilový priemysel varujú pred potenciálnym zákazom klasických áut. Zákaz spaľovacích motorov nie je správnou cestou k dosiahnutiu cieľov v oblasti ochrany klímy, uviedol šéf inštitútu Ifo Clemens Fuest.

Zákaz ohrozí 620 000 pracovných miest len v samotnom v Nemecku. Sú to miesta, ktoré priamo alebo nepriamo závisia od výroby áut s klasickými spaľovacími motormi - uvádza sa v štúdii, ktorú zrealizoval inštitút Ifo na objednávku zväzu automobilového priemyslu VDA. Zákaz spaľovacích motorov ohrozí 13 % z tvorby hodnôt v rámci produkcie odvetvia, čo zodpovedá približne 48 miliardám eur. Prechod k predaju áut s nulovými emisiami by priamo ohrozil 436 000 pracovných miest v oblasti výroby. Zvyšok ohrozených miest by sa týkal pridružených odvetví, ako sú dodávatelia, uviedol inštitút Ifo.

O zákaze registrácií nových áut so spaľovacími motormi sa diskutuje vo viacerých európskych mestách. V Nemecku požadujú Zelení, aby sa od roku 2030 mohli ako nové registrovať už len bezemisné vozidlá. Podľa šéfa VDA Matthiasa Wissmanna nemajú takéto termíny ekonomický zmysel a strategicky sú nerozumné.

Zdroj: Teraz