Tretinová cena, podobná technológia

Čínsky startup s názvom Xpeng sa zaoberá výrobou elektromobilov. Ambície sú vysoké a chceli by reálne konkurovať Tesle. Ich najnovší model sa volá P7 a pred pár dňami už dokonca spustili aj predobjednávky a nie je ich málo. Podľa Xpengu si novinku objednalo už 15 000 ľudí. Ide o športový sedan a v Číne ho porovnávajú k Modelu S. Cena sa však porovnať nedá. Pre model P7 sa pohybuje v rozmedzí 270 000 až 370 000 yuanov, čo je zhruba 38 000 až 52 600 dolárov. To je skoro tretinová cena Tesly Model S v Číne. 

Tesla pred nejakým časom otvorila svoju prvú Gigafactory mimo územia Spojených štátov a bola to práve Čína, kam sa rozhodli zamieriť. V továrni sa bude vyrábať Model 3 a Tesla verí, že Čína by sa mohla stať najväčším trhom pre „trojku“. Na druhej strane je v Ázii nespočet drobných výrobcov elektrických áut ako Xpeng, ktorí ponúkajú alternatívu za lepšiu cenu. Teslu tak čaká nemalá konkurencia. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Xpeng vraj imituje Teslu

Medzi Teslou a Xpengom sa už dokonca začal aj malý „beef“, kde Tesla obvinila ich bývalého zamestnanca Guangzhi Cao, že ukradol ich tajomstvá. No a hádajte, kto je Caou nový zamestnávateľ. Xpeng. Podľa Tesly imituje Xpeng ich dizajn, technológiu a dokonca aj biznis plán. Je to teda v podstate čínska Tesla. Zaujímavý je aj autonómny režim startupu, ktorý sa volá X-Pilot a úplnou náhodou na ňom pracujú bývalí zamestnanci Tesly. Tá sa právom búri. Veď do vývoja investovala niekoľko stoviek miliónov dolárov. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa tento spor ďalej vyvinie. 

JE XPENG DIZAJNOVO PODOBNÝ TESLE?
 • Jednoznačne áno ( 11% )

   

 • Skôr áno ( 10% )

   

 • Skôr nie ( 12% )

   

 • Určite nie ( 66% )

   

Odpovedalo 686 ľudí  

Zdroj: scmp.com