Najväčšia zmena 911 sa v médiách preberá len veľmi málo. Pritom má na zlepšenie jazdných vlastností najzásadnejší vplyv. Nova 911 má o celých 100 mm väčší rázvor a motor posunutý k osi zadnej nápravy. Toto riešenie ohromne ovplyvňuje lepšie rozloženie váhy a zmenšuje moment zotrvačnosti auta okolo zvislej osi.

Nová generácia 48. ročného športiaku je podľa viacerých indícií lepšia než kedy predtým. Za všetko hovorí neuveriteľný výkon na Severnej slučke Nurburgringu, o ktorej sme nedávno písali. Je prosto skvelé, že nová civilná verzia Carrera S dokáže dať na azda najťažšej trati sveta o 13 s lepší čas ako predchodca. Povedané inak, nová Carrera S je rovnako rýchla ako predošlá verzia GT3. Nie je to až šialené?

Interiér nového Porsche 911

Interiér nového Porsche 911

Aj keď mnohým môže nová 911 pripadať ako väčší facelift, je to komplexne prepracované úplne nové auto. Áno, na pohľad veľmi pripomína aktuálny typ. Ale keď si dáte námahu a porovnáte si ich bezprostredne, objavíte množstvo zásadných konštrukčných rozdielov. Ten najväčší sa v médiách preberá len veľmi málo a prítom má na podstatné zlepšenie jazdných vlastností najzásadnejší vplyv. Porsche 911 typ 991 má o celých 100 mm väčší rázvor náprav a motor posunutý bližšie k osi zadnej nápravy. Toto riešenie ohromne ovplyvňuje lepšie rozloženie hmotnosti a zmenšuje moment zotrvačnosti auta okolo zvislej osi. Ďalšou dôležitou zmenou je nižšie uložené ťažisko aj vďaka nižšie položenej karosérii. Rozkrok prednej nápravy je tiež väčší než v predošlých základných verziách. Súhrn týchto riešení robia z novej 911 športovejšie a vyváženejšie auto.

Samonosná karoséria typu 991 je postavená novými technológiami spájania hliníka a ocele. Je výrazne tuhšia v skrute, ale aj v porovnaní s predošlou verziou aj ľahšia o celých 45 kg. To vôbec nie je málo. Podstatnou zmenou je aj nové umiesnenie vonkajších spätných zrkadiel a väčší zadný aktívny spojler. Vďaka nemu má športiak vo vysokých rýchlostiach menší vztlak a stále veľmi dobré hodnoty aerodynamického súčiniteľa odporu vzduchu.


Tvorcovia interiéru si za predlohu vzali riešenie z božskej Carrery GT. Zvlášť sú hrdí na vysokú stredovú konzolu, ktorá spoluvytvára vodičovi bližšie spojenie s autom. Vyššie umiestnenie radiacej páky bližšie k volantu podčiarkuje motoršportovú inšpiráciu. Prístrojový panel s piatimi okrúhlymi budíkmi ctí tradície. Štartér vľavo, uprostred je veľký otáčkomer. Modernizácia však priniesla na jeden z budíkov LCD multifunkčný displej.

TopSpeed.sk pri objavovaní tajomstiev novej 911-ky

TopSpeed.sk pri objavovaní tajomstiev novej 911-ky

Na vlne predbiehania sa v znižovaní spotreby a zvyšovania efektivity nových modelov Porsche tiež nemôže zaostávať. Tvrdia, že novinka konzumuje v priemere o 16% paliva menej. Obe predstavené verzie Carrera a Carrera S to majú v kombinovanej premávke pod 10 l na sto km. Pre zvýšenie efektivity má nová 911 aj také systémy ako kontroverzné riešenie start/stop, výrazne prepracovaný termomanažment, rekuperáciu elektrickej energie, spomínanú 7-stupňovú mechanickú prevodovku po prvýkrát použitú v sériovom aute, elektromechanický posiľnovač riadenia s premenlivým účinkom a zníženou energetickou náročnosťou.

Porsche dokazuje, že aj športiaky môžu mať prémiový interiér

Porsche dokazuje, že aj športiaky môžu mať prémiový interiér

V ponuke sú zatiaľ dve základné verzie 911 Carrera a 911 Carrera Sport. Porsche 911 aj v tomto prípade charakterizuje použitie plochého šesťvalca za zadnou nápravou. Je to moderný agregát s priamym vstrekovaním paliva, variabilným časovaním ventilov a premenlivou dĺžkou sacej vetvy. Slabšia verzia má medzi zadnými kolesami 3,4 l motor s výkonom 257 kW (350 k). Výkonnejšia verzia Sport má rovnaký motor s objemom zväčšeným na 3,8 l a max. výkonom 294 kW (400 k). Podľa nových štandardov merania sú hodnoty spotreby nasledovné: 8.2 l na 100 km pre Carreru s PDK prevodovkou, čo je až o 1,6 l menej ako mal predchodca. Carrera S s PDK dokáže prejsť sto kilometrov v kombinovanej prevádzke aj za 8,7 l, napriek tomu, že má o 15 k viac.

911 Carrera S s PDK dokáže vyraziť z pokoja na stovku za 4,3 s a v režime so SportChrono balíčkom s použitím štartovacieho programu dokonca za 4,1 s. 911 Carrera na rovnaké veci potrebuje 4,6 alebo 4,4 s. Samozrejme, každú 911 je možné dovybaviť aktívnym pružením PASM (Porsche Active Suspension Management) no teraz ja PDCC (Porsche Dynamic Chasis Control), systémom aktívneho ovládania skrutných stabilizátorov pre verziu Carrera S. Vďaka nemu majú pneu v zákrutách lepšiu geometriu kontaktu s povrchom a športiak tak zvládne ešte väčšie bočné sily.


Predaj novej generácie začína v Európe oficiálne v sobotu 3. decembra, ale objednávky na tieto krásky už berú predjacovia od 1. septembra. Odporúčané ceny týchto modelov sú 88 038 a 102 436 € vrátane 19% DPH.