Ružové preukazy prídu už začiatkom roku 2016. Podľa polície sa však do obehu dostanú neskôr. 

„Slovensko ako členský štát neustále prijíma všetky potrebné opatrenia, aby sme zabránili riziku falšovania vodičských preukazov, vrátane vzorov vodičských preukazov,“ informuje hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík. Ružové preukazy prídu už začiatkom roku 2016. Podľa polície sa však do obehu dostanú neskôr. Najskôr chcú vyčerpať skladové zásoby starých preukazov. Vyhláška im povoľuje vydávať pôvodné preukazy ešte celý budúci rok. Ružový variant tak príde do obehu najneskôr v roku 2017. Polícia totiž nespresnila aké množstvo starých preukazov je na sklade.

Nový ružový vodičský preukaz

Nový preukaz dostane ružovú farbu a bude tak viac pripomínať staré vodičáky.

Nové bezpečnostné znaky

Vodičský preukaz dostal nové bezpečnostné znaky. Vzadu pribudol reliéfny nápis Slovenská republika. Odborníci pridali aj prvky, ktoré vidno len pod UV svetlom. Množstvo a typ údajov na vodičskom preukaze ministerstvo nezmenilo. Starú kartičku si nemusíte predčasne vymieňať za novú. Ružový preukaz dostanete v prípade straty alebo skončení platnosti starého preukazu. Nezabúdajte, že preukazy „bez doby platnosti“ si budete musieť v budúcnosti vymeniť. 


Vodičské preukazy vydané od 01. 01. 1993 do 30. 04. 2004 platia do 31. 12. 2023
Vodičské preukazy vydané od 01. 05. 2004 do 18. 01. 2013 platia do 31. 12. 2032

Ministerstvo vnútra sa chváli tým, že cena za čistopis kartičky je historicky najnižšia aj napriek novým bezpečnostným prvkom.


Zdroj: sme.sk