Na tento nový úsek prebieha štúdia realizovateľnosti a najnovšie štat dokončil všetky dopravné prieskumy. S akým výsledkom? To zatiaľ nie je známe. Úradníci vyhodnocujú výsledky a pracujú na trasovaní novej diaľnice. Slováci sa s ukrajinskou stranou dohodli na dôležitom bode, resp. mieste, kde diaľnica pretne hranicu oboch krajín. Pôjde o hraničný priechod Užhorod – Vyšné Nemecké. Diaľnica z tohto bodu by bola najskôr vedená „len“ po Sobrance, kde by bol vybudovaný diaľničný privádzač na existujúcu cestnú komunikáciu.

Slovensko chce postaviť diaľnicu, ktorá vyústi na Ukrajinu.

„Trasovanie D1 končí až pri ukrajinskej hranici a preto aktuálne robíme všetko pre to, aby sme tento ťah pripravili a vybudovali v rýchlejšom režime. Aj konfliktná situácia na Ukrajine dáva našej republike obrovskú šancu na dokončenie D1,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko.

Takto naplánovaný skrátený úsek D1ky by sa mal pripravovať a stavať samostatne, aby sa stihol dokončiť rýchlejšie. Štát si od toho sľubuje príležitosť, ako zrýchliť prepravu tovarov kamiónmi cez hranicu. Dnes sa na nej stojí v dlhých kolonách.

EÚ sa už dnes pripravuje na to, že Ukrajine podá pomocnú ruku v súvislosti s jej obnovou v čase po skončení vojny s Ruskom. Diaľničný úsek zo Slovenska po hranicu s Ukrajinou by mal byť zaplatený z peňazí z Bruselu. „Bol by financovaný z Nástrojov prepájania Európy,“ vysvetlil pre agentúru SITA poradca predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu Eduard Buraš.

Zdroj: SITA