Predbiehanie je jeden z najnebezpečnejších manévrov, ktoré vodič robí. Špeciálne mimo obce je riziko ohromne vysoké, keďže stretové rýchlosti môžu byť aj viac než 100 km/h!

Predbiehať správne a bezpečne dokáže každý, no nie vždy a všade

Video je určené primárne mladým, neskúseným vodičom, ktorí v tejto oblasti ešte nemajú rutinu. Mladým a neskúseným vodičom aj preto, lebo viem, že autoškoly tomuto dôležitému manévru vôbec nevenujú vo výučbe pozornosť! Pritom mladí vodiči dnes už nie sú tak submisívni ako pred desiatkami rokov. Mnohí mladí sú dnes odvážnejší a sebavedomejší (často aj viac než je zdravé a vhodné), auta sa už neboja tak ako kedysi a teda aj predbiehacie manévre začínajú robiť skôr, alebo dokonca hneď po získaní vodičského preukazu. Veľa priestoru na chyby tu však nie je. Zle predbiehať zďaleka nemožno bagatelizovať tak, ako zlé parkovanie. Zlý predbiehací manéver doslova ohrozuje životy a zdravie ľudí, nielen oškriabanie diskov, či karosérie! Nie je však vylúčené, že niektoré rady a odporúčania z nasledovného videa ocenia aj vyjazdení vodiči s rokmi skúseností a praxe. Niektorí si možno uvedomíte, čo ste doposiaľ pri predbiehaní nerobili správne, alebo neefektívne. 

Vodiči si to neuvedomujú, no viac než 90 % predbiehacích manévrov poruší maximálnu povolenú rýchlosť. Legislatíva však nedáva žiadnu výnimku. Na druhej strane zákon chce, aby bol manéver čo najrýchlejší a najkratší. V podstate zákon bezpečné predbiehanie neprekročením MPR znemožňuje!