Chladiace boxy a tašky

Autochladničky Autokelly

Pasívne chladiace boxy sú jednoduché, lacné a vhodné na krátke cesty, výlety k vode, či pikniky

Začneme v zásade najjednoduchšími pasívnymi chladiacimi boxami a chladiacimi taškami. Princíp ich fungovania je veľmi jednoduchý. Chladiaci box alebo chladiaca taška sú tepelne izolované a uzatvárateľné. Na vytvorenie chladu v nich potrebujete chladiacu vložku. To je plochá, uzavretá, plastová nádoba hmotnosti od 200 do 1 200 g v ktorej sa nachádza kvapalina. Túto chladiacu vložku pred použitím zamrazíte a keď vyrážate na piknik, či k jazeru jednoducho ju vložíte do chladiaceho boxu, alebo tašky kde vám ochladí vnútorný priestor. Výhodou týchto zariadení je ich cena, jednoduchosť, spoľahlivosť a tiež fakt, že nepotrebujú elektrické napájanie. Ich nevýhodou je obmedzená doba účinnosti (kým sa chladiaca vložka neroztopí a nezohreje), ale aj fakt, že na ich použitie musíte myslieť aspoň deň dopredu. Sú vhodné skôr na kratšie trasy, alebo na príležitosti ako piknik keď ich jednoducho zoberiete z auta so sebou a ich obsah v krátkom čase skonzumujete. Cena chladiacich začína už od približne 6 € a pevných chladiacich boxov od zhruba 25 €. Ak by ste si chceli urobiť väčšiu zásobu chladiacich vložiek ich cena sa pohybuje rádovo v eurách.

Termoelektrické autochladničky

Autochladničky Autokelly

Termoelektrické autochladničky sú vďaka svojej cene najčastejšou voľbou. Okrem chladenia dokážu aj zohrievať, respektíve udržiavať jedlo teplé.

Ak sa však chystáte na dlhšiu cestu budú oveľa lepšou voľbou termoelektrické autochladničky. Ako fungujú? Princíp termoelektrických chladničiek je založený na Peltierovom efekte. Využíva fyzikálny jav keď uzavretým obvodom spojeným z dvoch rôznych kovov preteká jednosmerný elektrický prúd, vzniká medzi tými spojmi teplotný rozdiel. Keď tečie prúd jedným smerom spoj sa ochladzuje, keď druhým spoj sa zohrieva. V autochladničkách sa preto využívajú takzvané Peltierove články, ktoré na základe tohto efektu buď absorbujú, alebo vyžarujú teplo. V praxi to znamená, že v autochladničkách môžete zmenou veľkosti elektrického prúdu regulovať teplotu, na ktorú chladničku vychladíte. Zmenou polarity ju môžete dokonca vyhrievať, čo môže byť užitočné napríklad pri rozvoze čerstvo navareného jedla. Pri chladení dokážu zväčša ochladiť chladničku na teplotu o 30 °C nižšiu ako je teplota okolia. Ich výhodou je stále pomerne dobrá cena, sú vhodné aj na dlhé cesty a majú možnosť regulácie. Keďže ich môžete napájať z 12V aj 230V siete stačí ak chladničku po príchode do cieľa prenesiete dnu, povedzme do chaty a jednoducho zapojíte do zásuvky. Nemusíte jej obsah prekladať. Nevýhodou je, že chladnička musí byť zapojená do elektrickej siete. Cena termoelektrických autochladničiek začína už na úrovni 45 €.

Kompresorové autochladničky

Autochladničky Autokelly

Kompresorové autochladničky sú najistejšou voľbou vo veľmi teplom prostredí. Dokážu aj mraziť, no ich výkon je vykúpený vysokou cenou.

Tretím z najrozšírenejších druhov autochladničiek sú kompresorové chladničky. Ich princíp fungovania je úplne rovnaký ako pri domácich chladničkách. Ich obrovskou výhodou je, že dokážu nielen chladiť, ale aj mraziť a nie sú až tak závislé na teplote okolia. Navyše vďaka vstavaným batériám dokážu chladiť bez napájania až 18 hodín. Ich najväčšou nevýhodou je vysoká cena a oplatia sa pri skutočne častom použití, alebo pre profesionálnych prepravcov potravín. Cena kompresorových autochladničiek začína v závislosti od veľkosti na sume okolo 350 € a končí vysoko za hranicou 1 200 €.