Čínska dominancia v sektore ťažby a spracovania vzácnych zemín pramení samozrejme z jej kontroly nad ložiskami týchto nerastov v provincii Ťiang-si. A zároveň stojí na obrovskom centre výroby magnetov v mestskej prefektúre Kan-čou, kde sídlia spoločnosti, ako je JL Mag Rare-Earth, ktorá dodáva komponenty aj dvom najväčším gigantom v produkcii elektromobilov, teda americkej Tesle a čínskemu konkurentovi BYD.
Celkovo ide až o skupinu sedemnástich minerálov používaných v moderných technológiách, od mobilných telefónov, cez elektromobily, letecký a kozmický priemysel, robotiku, až po zbraňové systémy.
Sme na Číne závislí
Vzácne zeminy sa im hovorí preto, že sa len málokedy vyskytujú v množstve, aby sa ich ťažba vyplatila. Navyše ich ťažba extrémne zaťažuje životné prostredie.
Háčik pre nás je v tom, že 85 až 90 percent svetových zásob produkuje, respektíve rafinuje a kontroluje práve Peking. Podľa odhadov ležia v tamojších lokalitách až dve pätiny svetových rezerv minerálov vzácnych zemín. Navyše Čína má technológie na ich extrakciu a spracovanie. Druhá v poradí je Austrália a tretí Myanmar, ale aj v tejto lokalite kontrolujú ložiská čínske firmy.
Peking túto stratu veľmi nepocíti
Napríklad Európska únia dováža rafinované prvky vzácnych zemín (teda neodým, prazeodým, dysprózium, terbium, lantán, cér, gadolínium a ytrium), ktoré používame v elektromotoroch a batériách, výhradne z čínskych zdrojov.
Magnety vyrobené z minerálov vzácnych zemín pritom tvoria len veľmi malú časť čínskeho exportu, takže zastavenie ich vývozu nebude mať na tamojšiu ekonomiku žiadny významný vplyv. Globálne však môže mať zákaz ich vývozu vážne následky.
Výnimočná pozícia dovoľuje Číne klásť si podmienky
Súčasná stopka sa samozrejme nevzťahuje len na Spojené štáty. Je paušálny a tým pádom sú ním zasiahnuté tiež spoločnosti v Japonsku, Južnej Kórei a Európe. Najnovšia správa pritom nadväzuje na predchádzajúce informácie zo začiatku apríla, keď Peking najprv zaviedol prísne kontroly vývozu šiestich konkrétnych prvkov. Zároveň naznačil, že by mal postupne prideľovať nové licencie, ale najvýznamnejšie spoločnosti v jednotlivých odvetviach už varovali, že prieťahy v ich udeľovaní môžu veľmi rýchlo vyčerpať globálne zásoby uvedených prvkov.
Kým japonské firmy si obvykle vytvárajú zásoby až na rok, americké spoločnosti majú len minimálne rezervy, aby v prvkoch nedržali zbytočne hotovosť. Správy medzičasom informujú o rýchlom zdražovaní jednotlivých surovín.