Podľa údajov z Crime Survey for England and Wales (CSEW) až 58 % všetkých krádeží áut v rokoch 2023 až 2024 bolo spáchaných manipuláciou s bezkľúčovým prístupom. V mestách, kde je vyšší podiel nových áut s touto technikou, ako je napríklad Londýn, podiel krádeží týkajúcich sa systémov keyless šplhá až k 60 percentám. Pre porovnanie, v roku 2019 to bolo len 14 %. Klasické rozbíjanie okien dnes tvorí len štyri percentá prípadov – zlodeji uprednostňujú tzv. relay attack, signal jamming či klonovanie signálu.

Prečo je to problém?

Inovácie výrobcov paradoxne zlodejom uľahčili prácu. Keyless systémy, ktoré mali byť pohodlné a moderné, sa stali Achillovou pätou. Odhaduje sa, že až 94 % ukradnutých áut malo tiež bezkľúčový prístup, čo znamená, že boli ukradnuté aj inými metódami než manipuláciou s keyless prístupom. Zároveň klesá šanca na vypátranie auta – až 78,5 % prípadov ostáva nevyšetrených! Dôvodom sú nielen vyspelé metódy zlodejov, ale aj rýchle rozoberanie áut na diely alebo ich export do zahraničia.

Najviac ohrozené modely v Spojenom kráľovstve

Zlodeji sa zameriavajú najmä na obľúbené modely, ako je Ford Fiesta, VW Golf, Ford Focus, BMW radu 3, Toyota RAV4, Mercedes triedy C, Range Rover Evoque, Nissan Juke, Opel Corsa a Range Rover Sport.

Ako funguje krádež tohto typu?

Krádež prostredníctvom bezkľúčového prístupu, známa aj ako relay attack, je v súčasnosti najčastejším spôsobom, ako zlodeji odcudzujú moderné vozidlá vybavené touto výbavou. Celý proces je mimoriadne rýchly, tichý a nevyžaduje poškodenie auta.

Zlodeji pri tomto type krádeže zvyčajne pracujú vo dvojici. Prvý z nich sa pohybuje v blízkosti domu alebo bytu majiteľa auta, kde je kľúč často položený pri dverách či okne. Pomocou špeciálneho zariadenia, tzv. relay amplifieru, zachytí a zosilní signál z kľúča – a to aj cez steny domu, v niektorých prípadoch až na vzdialenosť 100 metrov. Tento signál je následne okamžite prenesený druhému zlodejovi, ktorý čaká pri aute s relay transmitterom, teda prijímačom.

Auto je „oklamané“, pretože jeho elektronika „si myslí“, že kľúč je priamo pri ňom – odomkne sa a umožní naštartovanie, ako keby pri ňom stál majiteľ. Celý proces trvá často menej než minútu, alarmy sa nespustia a na aute nezostanú žiadne stopy násilia.

Tento spôsob je taký účinný, pretože uvedené systémy nevyžadujú fyzický kontakt s kľúčom – stačí, že je v dosahu signálu. Relay zariadenia sú navyše dostupné na internete za relatívne nízku cenu a nevyžadujú špeciálne technické znalosti. Práve preto je dnes keyless krádež najväčšou hrozbou pre majiteľov moderných áut.

Ako sa brániť?

Najlepšou ochranou je uloženie kľúča do špeciálneho púzdra, v podstate faradayovej klietky, ktorá signál blokuje, prípadne deaktivácia funkcie keyless u predajcu, čo však znižuje komfort. Výrobcovia už síce zavádzajú nové technológie, ako ultra-wideband čipy či pohybové senzory v kľúčoch, no žiadny systém zatiaľ nie je úplne imúnny. 

Ďalšie možnosti „ochrany“

  • Investujte do mechanického zámku volantu alebo radiacej páky.
  • Parkujte v garáži, za bránou alebo aspoň na osvetlenom a monitorovanom mieste, ak je to možné.
  • Zvážte inštaláciu GPS trackeru pre rýchlejšie vypátranie auta v prípade krádeže.

Keyless technológie pod legislatívnym zámkom

Zaujímavou novinkou v boji proti krádežiam áut s bezkľúčovým prístupom je pripravovaná legislatíva v Spojenom kráľovstve, ktorá po prvýkrát zakáže nielen používanie, ale aj samotné držanie, výrobu alebo distribúciu zariadení ako signal repeatery a signal jammery, ktoré zlodeji využívajú na obchádzanie keyless systémov. Podľa návrhu zákona bude už len vlastnenie alebo predaj týchto zariadení trestné, pričom páchateľovi môže hroziť až päť rokov väzenia a pokuta.

Navyše, dôkazné bremeno sa presúva na držiteľa zariadenia – ten bude musieť preukázať, že ho má na legálny účel, napríklad na testovanie alebo servis. Tento krok je reakciou na alarmujúci nárast krádeží áut pomocou týchto technológií. Nový zákon má výrazne sťažiť prístup k týmto zariadeniam a posilniť ochranu majiteľov moderných vozidiel pred organizovaným zločinom, ak keď na čiernom trhu bude technika tohto typu nepochybne stále dostupná.

Moderné technológie síce zvyšujú komfort, no zároveň prinášajú nové bezpečnostné výzvy. Ak vlastníte auto s bezkľúčovým prístupom je dobré investovať do dodatočnej ochrany. Krádeže áut sa netýkajú len veľkých miest či vybraných krajín.