Briti chcú zakázať spaľovacie motory z dôvodu zlej kvality ovzdušia, ktoré vplýva na ľudské zdravie.

Britský parlament varoval, že sa to bude vzťahovať aj na hybridné autá. Je to podľa nich nutné, lebo aj tieto autá produkujú emisie. A tým znižujú kvalitu života. „Nízka kvalita vzduchu je najväčším prírodným rizikom pre verejné zdravie občanov Anglicka“ povedal hovorca parlamentu. Ja sa ale pýtam, čo napr. taká voda? Tu v Anglicku vo veľkých mestách zdravú tiež nemajú. Anglicko má problémy s ekológiou pomaly od prvej priemyselnej revolúcie. Nie som si istý, či náhrada spaľovacích motorov bude oveľa ekologickejšia. Ale uvidíme...

Dieselové a benzínové autá majú do r2050 úplne zmiznúť z britských ciest. Okrem toho chcú od r2020 zaviesť nové poplatky pre dieselové vozidlá na najvyťaženejších cestných ťahoch.

Profesor David Bailey, odborník na automobilový priemysel na Aston University v Birminghame, uviedol: "Časový horizont, ktorý tu máme, je dostatočne dlhý na to, aby sme ho brali vážne. Ak by bol návrh prijatý, vyslal by výrobcom a spotrebiteľom veľmi jasný signál zmeny a mohol by urýchliť prechod na elektrické autá." Vláda predpokladá, že znečistenie ovzdušia každoročne spôsobuje v Británii približne 40.000 predčasných úmrtí. Ja osobne tieto čísla považujem za extrémne pritiahnuté za vlasy. V mojich očiach tieto štatistické údaje analytici vytvoria podľa aktuálnej potreby. Rovnako ako v každej jednej oblasti života v každom štáte. 


Toto opatrenie by malo podľa Britov priniesť oveľa kvalitnejší život ľudom v najšpinavších oblastiach Anglicka. Angličania majú ale aj krátkodobejšie plány. Už čoskoro chcú vynaložiť 255 miliónov libier na preprogramovanie semaforov. 

MYSLÍTE SI, ŽE ZÁKAZOM SPAĽOVACÍCH MOTOROV DÔJDE K RAPÍDNEMU ZLEPŠENIU STAVU OVZDUŠIA?
  • ÁNO ( 14% )

     

  • NIE ( 83% )

     

  • Neviem ( 2% )

     

Odpovedalo 2141 ľudí  

V podstate to je Britom podľa môjho názoru jedno. Na ich území síce operuje pár automobilových závodov, ale zďaleka to nie je toľko, ako napr. v Nemecku. Ich ekonomika nie je tak silno naviazaná na túto výrobnú sféru. 


V Nemecku je situácia trochu iná. Pred časom sme vám priniesli článok, aký by mal tento krok dopad na nemeckú politiku v článku Stop spaľovacím motorom poškodí ekonomiku. Nemecká vláda však zákaz zatiaľ odmieta. Proti tomuto rozhodnutiu sa postavila aj kancelárka Angela Merkelová. Hovorca nemeckého ministerstva dopravy uviedol, že elektrické autá klíme vôbec nepomôžu. Aj o 20 rokov bude elektrina produkovaná okrem iného aj z čierneho uhlia. 

Zdroj: TheGuardian